Haber Detayı
23 Ağustos 2016 - Salı 09:25
 
5 Adımda Özel Okul Teşviki
EĞİTİM Haberi
5 Adımda Özel Okul Teşviki

Teşviklerle ilgili merak edilenler şöyle:

KİMLER YARARLANABİLİR?

Özel okula kayıt yaptıran, giden ve özel okulda yüzde 51ʹin altında burslu okuyanlar faydalanabiliyor. Başarı durumu, disiplin cezası almamış olması, ailenin aylık geliri gibi faktörler teşvik verilecek öğrenciyi belirlemede etkili olacak. Düşük gelirli ailelerin çocuklarına daha fazla puan verilecek. Teşvik alacak öğrencilerin kasım ve şubatta teşvik bedelinin yüzde 35ʹi, haziranda ise yüzde 30ʹu okullara ödenecek

.KAÇ ÖĞRENCİ TEŞVİK ALACAK?

Bu yıl 75 bini ilk kez olmak üzere, toplam 340 bin öğrenci teşvik alacak. İllere, okul türlerine göre ayrılan öğrenci kontenjanından az talep gelirse MEB boş kontenjanları aynı okul türünden isteğin fazla olduğu illerde kullanabilecek.

AİLEDE BİRDEN FAZLA ÇOCUK FAYDALANABİLİR Mİ?

Bir ailede birden fazla öğrenci bu destekten yararlanabilecek. Kardeşlerin öğrenim durumlarına göre de öğrenci 80 ile 60 arasında ek puan alabiliyor. Okul öncesi dahil, okuyan her kardeş, öğrenciye artı 20 puan getirecek. Her bir üniversite öğrencisi için 80ʹe kadar ek puan veriliyor.

TEŞVİK SINIFLARA GÖRE DEĞİŞECEK Mİ?

Öğrencinin kayıtlı olduğu okul müdürlüğü aracılığıyla e-Okul üzerinden başvurulabilecek. ʹEğitim ve Öğretim Desteği Başvuru ve Yerleştirme e-Kılavuzuʹnda değişiklikler oldu. Geçen yıl alt sınıflardaki öğrencilere daha çok teşvik kontenjanı veriliyordu. Ancak yapılan değişiklikle, her sınıfa eşit kontenjan ayrılacak. Her sınıf seviyesinde başvuranların eşit şansı olacak.

HANGİ DURUMLARDA HAK KAYBEDİLİR?

Teşvikten faydalanan öğrenciler, eylül ayı içerisinde başka bir okula nakil yaptırırsa eğitim ve öğretim desteği hakkını kaybedecek. Sınıf tekrarı yapan öğrenci eğitim öğretim desteği alamıyor. Kesin kayıt döneminde işlemi yapılmayan öğrenci de teşvik hakkını kaybetmiş olacak.

Kaynak: (AA) - Anadolu Ajansı Editör:
Etiketler: 5, Adımda, Özel, Okul, Teşviki,
Yorumlar
Haber Yazılımı