Haber Detayı
14 Ocak 2015 - Çarşamba 22:46
 
AVM tasarısı kabul edildi
EKONOMİ Haberi
AVM tasarısı kabul edildi

AVM'lere ilişkin içerikte Perakende Ticaretin Düzenlenmesi hakkında Yasa Tasarısı, TBMM Genel Kurulu'ndan geçerek kanunlaştı.

AVM'ler "Bir yapı veya alan bütünlüğünde, içinde büyük mağaza ya da eğlenme, giyinme, beslenme, kültürel ve dinlenme ve benzeri ihtiyaçların bir kısmının veya hepsinin karşılandığı diğer iş yerleri olan, merkezi bir yönetime ve ortak kullanım alanları ile yönetmelikle belirlenen diğer niteliklere sahip işletme" olarak tanımlanıyor. 

Metropol şehirlerde, AVM'lere yapı ruhsatı, yapı kullanma izin belgesi ve iş yeri açma ve çalışma ruhsatı vermeye büyükşehir belediyeleri yetkili olacak. AVM projesi için yapı ruhsatı verilirken, üst meslek kuruluşlarının görüşleri alınacak. Bu kuruluşlar görüşlerini 15 gün içinde bildirecek.

Perakende işletmeler, Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun ve ilgili diğer kanunlarda öngörülen usul ve esaslara uymak kaydıyla indirimli ya da promosyonlu satış kampanyaları düzenleyebilecek. Ancak kampanyanın süresi; iş yeri açılışı, devri, kapanışı, adres ya da faaliyet konusu değişikliğinde 3 ayı, tasfiye durumunda ise 6 ayı geçemeyecek.

Kanunda, sürekli indirimli satış; seri sonu, sezon sonu, ihraç fazlası, kusurlu ve benzeri malların, perakende işletmelerce, indirimli fiyattan ya da malların fabrika çıkış fiyatı üzerinden yıl boyunca satılması olarak tanımlanıyor.

Devamlı indirimli satış yapan perakende işletmelerin ön cephesinde ve mağaza içerisinde kolaylıkla görülebilir ve okunabilir şekilde bu satış türünü gösterir ya da çağrıştırır ibarelere yer verilecek. 

AVM, büyük mağaza, zincir mağaza ve diğer ticari işletmeler İmar Kanunu ve ilgili mevzuatına göre müşterileri için otopark alanı oluşturmakla yükümlü olacak.

AVM'lerde, satış alanının en az binde beşine tekabül eden alanın kültürel ve sosyal faaliyetlerin düzenlenmesi gereğince ayrılması zorunlu olacak. Bakanlık, bu oranı bir katına kadar arttırmaya yarısına kadar azaltmaya yetkili olacak.

AVM'lerde, acil tıbbi müdahale ünitesi, ibadet yeri, bebek bakım odası, çocuk oyun alanı gibi ortak kullanım alanları oluşturulacak. Engelliler ile yaşlı ve çocukların ihtiyaçtan dikkate alınarak ortak kullanım alanları oluşturulacak.


Kaynak: Editör:
Etiketler: arsiv
Yorumlar
Haber Yazılımı