Haber Detayı
15 Ocak 2015 - Perşembe 19:20
 
Ankara'da artık asfalt parası alınmayacak
GÜNDEM Haberi
Ankara'da artık asfalt parası alınmayacak

Ankara Büyükşehir Belediye Meclisi, büyük tepkiye yol açan asfalt katılım payının 2015 yılından itibaren dökümü yapılacak asfaltlardan alınmamasına karar verdi.

Belediye Gelirleri Kanunu’na dayandırılarak alınan ve vatandaşların büyük tepkisine neden olan “Asfalt Katılım Payı” Ankara Büyükşehir Belediye Meclisinin aldığı kararla 2015 yılından itibaren yapılan asfaltlardan alınmayacak. Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek’in başkanlık ettiği Meclis’te, Başkentlilerin bir süredir şikayet ettiği yüksek meblağdaki asfalt katılım bedelleri gündeme taşındı. Tebliğ edilen asfalt bedelleriyle ilgili de yeni düzenlemelere gidildi.

Taksit Kolaylığı Getirildi

Asfalt katılım bedeliyle ilgili TBMM’de yasa değişikliği hazırlığı olduğuna dikkat çekilerek yaşanabilecek değişikliklerin Başkentlileri etkilememesi amacıyla, tebliğ edilen asfalt bedellerinin ödemelerinin;  peşinde 1 yıl, taksitte 5 yıl faizsiz ertelenmesi kararı alındı. Tahakkuk edilen asfalt bedelleriyle ilgili iptal kararının TBMM’deki yasa değişikliğiyle yapılabileceğini belirten Başkan Gökçek, “Biz de vatandaşımız gibi bu paranın alınmamasını istiyoruz, yetkimiz bu kadar” dedi.

Son yıllarda en çok konuşulan ve siyasiler arasında tartışma konusu olan hatta vatandaşların mahkeme yoluyla itiraz ettiği ‘asfalt katılım bedeli’, Büyükşehir Belediye Meclisi’nin oturumunun, ilk gündem maddesi oldu. Konuyla ilgili hazırlanan ve Meclis’te okunan başkanlık yazısı, oy birliği ile kabul edildi.

Ertelemeden Faiz Alınmayacak

Büyükşehir Belediyesi Hukuk Müşavirliği’nin hazırladığı ve Başkan Gökçek’in ‘olur imzası’nın bulunduğu başkanlık yazısında; “TBMM’de yapılması planlanan kanun değişikliği hazırlığı dolayısıyla belediyemizce yürütülmekte olan asfalt katılım paylarının 2464 sayılı Belediye Gelirleri Kanunu’nun 93. madde hükümlerine göre ödemesinin ertelenmesi amacıyla peşin ödemelerin bir yıl, taksitle ödemelerin beş yıla kadar ertelenmesine, erteleme dolayısıyla faiz alınmamasına, alınan kararın Bakanlar Kurulu’na sunulmasına, ayrıca belediyemizce Ocak 2015 tarihinden sonra yapılacak olan asfalt çalışmaları dolayısıyla katılım bedeli alınmaması hususunda karar verilmek üzere yazımızın Belediye Meclisi’ne havalesini olurlarınıza arz ederim.” İfadeleri yer aldı.

CHP’nin Önergesi Reddedildi

Büyükşehir Belediye Meclisi’ndeki asfalt bedeli görüşmeleri sırasında zaman zaman tartışmalar da yaşandı. CHP Grubu, tahakkuk edilen borçların iptalini ve tahsil edilenlerin iadesini isteyen bir önergenin, Meclis gündemine alınmasını istedi. Ancak önerge, oy çokluğu ile reddedildi. CHP Grubu’nun eleştirisi üzerine Başkan Gökçek, tahakkuk edilen bedelleri almama yönünde alınacak bir kararın yasal olmayacağını ifade ederek, “Çünkü bu direkt olarak belediyenin kasasına girmiş maktu para olarak, belediye geliri olarak gözüküyor. Bizim belediye gelirlerini kanuni bir dayanak olmadan iptal etme şansımız yok. Ödeyen bir kişinin daha sonra ne olup olmayacağı ileride bir kanun çıkarsa onu da parlamento düzenler. Diğerleri de ödemeyecek diye bir şey yok sadece ertelemiş oluyoruz” ifadelerini kullandı.

Belediye Meclisinde alınan 2015 yılından itibaren asfalt payının alınmayacağı kararı başkentlileri sevindirirken, vatandaşın eline ulaşan, 750 TL ile 8 bin TL arasında değişen asfalt bedeliyle ilgili son sözü ise TBMM söyleyecek.

Kaynak: Editör:
Etiketler: arsiv
Yorumlar
Haber Yazılımı