Haber Detayı
15 Ocak 2015 - Perşembe 19:38
 
Ankara'da uyuşturucuya savaş açıldı
GÜNDEM Haberi
Ankara'da uyuşturucuya savaş açıldı

Hızla artan uyuşturucu kullanımına karşı Ankara Valiliği, Ankara Büyükşehir Belediyesi ve STK’ların da katılımıyla “Uyuşturucu ile Mücadele Çalıştayı” gerçekleştirildi.  Çalıştayı”nda, uyuşturucuya karşı topyekûn savaş” gerekliliğini ön plana çıktı.

Uyuşturucu konusunda farkındalık oluşturulmak ve mücadele yöntemlerini tartışmak amacıyla Ankara Valiliği ve Ankara Büyükşehir Belediye Başkanlığı tarafından Congresium’da “Uyuşturucu ile Mücadele Çalıştayı” düzenlendi. Birçok STK’nın katılımıyla yapılan Çalıştayda uyuşturucu ile mücadelede kurumlar ile halkın işbirliğinin önemine dikkat çekildi.

Uyuşturucu Kullanımı Bir Yılda 4 kat arttı

2013 Yılı Uyuşturucu Raporuna göre; ülkemizde uyuşturucudan ölen kişi sayısı 162 olarak kayıtlara geçtiğini , 2014 yılında ise bu rakamın dört kat artarak 648’e yükseldiğini söyleyen Ankara Valisi Mehmet Kılıçlar, “Sürekli artan kullanıcı ve bağımlı sayıları, uyuşturucu kaçakçılığındaki yüksek kâr payı, terör örgütlerinin bu kârdan pay alma arayışı ve teknolojik alanda yaşanan gelişmeler, uyuşturucu üretimi ve kaçakçılığını hızlandırmış ve sorunu dünya çapında geniş bir bakış açısıyla mücadele etmeyi gerektiren bir konu haline getirmiştir. Bugün gelinen noktada, uyuşturucu sorunu öylesine tehlikeli boyutlara ulaşmıştır ki hiçbir ülkenin tek başına yürüteceği mücadele ile bunun üstesinden gelmesi mümkün değildir.  Bugün Avrupa ülkelerine baktığımızda, uyuşturucu madde kullanma yaşının 12’ye kadar indiğini görüyoruz. Bu korkunç bir rakamdır. Bir milletin geleceği olan genç beyinlerin uyuşturucu batağına saplanması gerçekten çok vahim bir durumdur” ifadelerini kullandı. Uyuşturucu kullanım yaşına dikkat çeken Vali Kılıçlar, “Uyuşturucuya başlama nedeni olarak en yüksek oranın  yüzde 49 ile arkadaş etkisi olması ve uyuşturucuya bağlı ölümlerin yüzde 54’ünün 25-29 yaş grubu olması, bu mücadelede gençlerimiz üzerinde özellikle durmamız gerektiğini göstermektedir. Neticede uyuşturucu ile savaş, topyekûn mücadeleyi gerektirir. Bu konuda eğitim, sağlık, güvenlik teşkilatlarının yanı sıra, bütün kamu kurum ve kuruluşları ile sivil toplum kuruluşlarının iş birliği ve de bilhassa medyanın katkıları büyük önem arz etmektedir” dedi.

Gökçek “Tedavi Merkezleri Artmalı”

Çalıştayda konuşan Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek ise çalıştayın, Başkentte uyuşturucuyla mücadelede atılmış önemli adımlardan biri olduğunu, çalıştayda alınacak kararların uygulanmasıyla bundan sonra somut neticeler elde edilebileceğini belirtti. Uyuşturucuyla mücadelede ailelerin bilinçlenmesinin önemine vurgu yapan Gökçek, madde bağımlılarına yönelik tedavi merkezlerindeki sıkıntıların da üzerinde durulması gereken eksikliklerden olduğuna dikkati çekti.

Çalıştayda, Büyükşehir Belediyesi, Emniyet, Jandarma, Milli Eğitim, Aile ve Sosyal Politikalar, Gençlik ve Spor İl Müdürlükleri, Müftülük Yetkilileri, katılımcı üniversiteler ile Adli Tıp ve hukuk alanında konunun uzmanları tarafından oluşturulan çalışma grupları tarafından sağlık, önleyici çalışmalar ve mevzuat konusunda çözüm önerilerinin geliştirildi.

Kaynak: Editör:
Etiketler: arsiv
Yorumlar
Haber Yazılımı