Haber Detayı
19 Ocak 2015 - Pazartesi 00:21
 
Alzheimerdan korunmanın yolları ve teknikleri
SAĞLIK Haberi
Alzheimerdan korunmanın yolları ve teknikleri

Kimi zaman ne yediğinizi kim zaman da kendinizi bile unutturan bir hastalık Alzheimer, bunun önüne geçmek ise mümkün olabilir.

İşte size uzmanından unutkanlığın önüne geçecek birkaç teknik, Özgür Güven 20 yaşında mühendislik okuyor, Özgür Güven, geçen yıl kaybettiği aile büyüğünün hastalığı onu çok etkiledi. Acaba bende de olur mu endişesiyle araştırmalar yapan Özgür Güven, Babaanne’sinin Alzheimer hastası olduğunu söyleyerek, bu sisteme başladıktan sonra açıkçası kendisinin de Alzheimera yakalanabileceğini düşündüğünü, okuduğu şeyleri daha hızlı algıladığını, anahtar kelimeler oluşturarak, onları resim ederek, bir anda yakaladığını söyledi. Güven, Alzheimera olan katkısını ve onu geciktirmesini öğrendiği için kendisini mutlu hissettiğini ifade etti. Özgür Güven, öğrendiği teknikle beynini daha güçlü kullanmaya başladı. Güven, kendi kendine eğitim verdiğini belirterek, Alzheimerın okuduğu şeylerde ve çalışmalarda artık hayatının bir parçası olduğunu ifade etti.

Bu zihin haritası teknikleri nasıl uygulanıyor, Hafıza Eğitmeni Aykut Açkalmaz yaptığı açıklamada günlük hayatta öğrenilen tekniklerle yaptığımız andan itibaren Alzheimerın ertelendiğini ifade ederek, boyutlandırmanın çok önemli olduğunu söyleyen Açkalmaz, örneklendirerek mesela bir anahtarı büyük bir dosya kâğıdına büyük resim olarak çizdikten sonra unutulmayacağını söyledi. Hafıza eğitmeni Açkalmaz, bir örnek daha vererek gözlük unutuluyorsa eğer gözlüğü ve unutulan yerle birlikte gözlüğü de şekillendirmenin gerektiğini bunu yaparken de gözlüğü normal boyutunda değil ya çok küçük ya da çok büyük şekillendirmenin gerektiğini söyledi.

Kaynak: Editör:
Etiketler: arsiv
Yorumlar
Haber Yazılımı