Haber Detayı
20 Ocak 2015 - Salı 00:21
 
Hızlı yemek yemenin zararları
SAĞLIK Haberi
Hızlı yemek yemenin zararları

Günlük koşuşturmaca içinde yemek yeme için zaman bulmak zor, bu durum hızlı tüketimi beraberinde getiriyor ama lokmaları çiğnemekte fayda var çünkü aksi halde fazla kilo ve sağlık sorunları kapınızı çalabiliyor.

Yapılan araştırmalara göre sabah kahvaltılarını 6, öğle yemeklerini 8, akşam yemeklerine ise sadece 9 dakika ayırabiliyoruz. “Çok hızlı yiyorum ne var bunda” diye bilirsiniz ama aslında bu durum sizin sağlığınızdan edebilir.

Diyetisyen Gamze Şanlı Ak yaptığı açıklamada, hızlı yemek yemenin reflü, gastrit ve ülser gibi rahatsızlıklara neden olduğunu söyleyerek, hızlı yemek yemenin mide gerginliğinin oluşmasına neden olduğunu ifade etti. Gamze Şanlı Ak, Mide gerginliğinin olması ile birlikte tansiyonun hızlıca yükseldiğini ifade etti.

İş yoğunluğu stres gibi durumlarda hızlı yemek yediriyor. Kişi çok hızlı yemek yediği için beyin doyduğu hissini algılayamıyor.

Gamze Şanlı Ak, konuşmasında eğer 15-20 dakikadan daha az bir sürede yemek yeniyorsa buna hızlı yemek yeme olarak tanımlandığını söyledi. Ak, vücudun özellikle beynin 20 dakikadan sonra doyduk hissiyatını algıladığını belirterek, eğer yemeğin 10 dakikada yenildiği zaman doyduk hissiyatının alınamayacağını ve ikinci bir tabağa geçmek gibi bir durumun söz konusu olduğunu ifade ederek bunun da dolaylı yoldan kilo alınmasına sebep olduğunu söyledi.

Kilo sorunu yaşayanların çiğnemelerine daha dikkat etmesi gerekiyor. Mini molalar vererek yemek yeme süresi arttırılabilir.

En az 30-40 kez lokmaların çiğnenmesi gerekir ki hem kilo alınmaz hem de sağlık sorunları olmaz.

Kaynak: Editör:
Etiketler: arsiv
Yorumlar
Haber Yazılımı