Haber Detayı
22 Ocak 2015 - Perşembe 16:18
 
Elektrik süpürgeleri sağlığı tehdit ediyor
YAŞAM Haberi
Elektrik süpürgeleri sağlığı tehdit ediyor

Günlük yaşamın vazgeçilmez cihazlarından olan elektrik süpürgesi ciddi sağlık sıkıntılarına neden olabiliyor Her evde bulunan ve özellikle kadınların hayatını kolaylaştıran elektrik süpürgeleri doğru kullanılmadığı takdirde insan sağlığını bozan bir tehdit oluyor. 

Uzmanlar, Elektrik süpürgesi kullanımında en çok yapılan yanlışın süpürge torbasının kullanımına dikkat edilmemesi olduğunu belirtiyor. Torbalar düzenli şekilde ve zamanında boşaltılmadığında tıkanmalara neden oluyor. Temizlenmeyen torbalar nedeniyle süpürgenin içine çekilen tozlar süpürge havalandırmasından tekrar dışarı çıkıyor. Bu durumda temizlik yaptığımızı sanırken tozların havalanarak solunması ciddi solunum sıkıntılarına neden oluyor. Uzmanlar yanlış kullanımın uzun süre devam etmesi durumunda özellikle astım ve bronşit gibi hastalıkların yaşanacağı uyarısında bulunuyor.

 

İşitme problemi yaşayabilirsiniz

Süpürgeler konusunda yapılan bir diğer hata ise maliyeti az düşüncesi ile süpürge parçalarının kalitesiz olan ve ucuz olanlarını kullanmak. Makinanın orijinal torbası yerine daha ucuza satılan torbaların tercih edilmesi de ciddi bir tehdit. Çünkü orijinal torbalarda bulunan “hava geçirme” özelliğinin kalitesiz torbalarda bulunmaması nedeniyle süpürge patlayabiliyor.

Uzmanlara göre elektrik süpürgelerindeki bir diğer sorun da “yüksek ses”. Çok ses çıkaran makinaların haftada birkaç gün 20’şer dakika kullanılması işitme problemlerine neden oluyor.

Filtre temizliğine de dikkat edilmesi gerektiğini söyleyen uzmanlar; makinaların astım, bronşit hastaları ve bebeklerin bulunduğu ortamlarda kullanılmaması gerektiği uyarısında bulunuyor.

Kaynak: Editör:
Etiketler: arsiv
Yorumlar
Haber Yazılımı