Haber Detayı
26 Ocak 2015 - Pazartesi 15:39
 
Şifa deposu kuru meyveler
SAĞLIK Haberi
Şifa deposu kuru meyveler

Artık meyveleri tüketmek için mevsimini beklemek zorunluluğu yok Anadolu’da halkın kurutulmuş sebze yeme geleneği gibi artık meyveler de kurutuluyor. 

Üstelik kurutulmuş meyveler de tazeleri kadar faydalı. Mevsiminde toplanan meyveler kurutularak her mevsim yenilebilir hale getiriliyor.

İşte Kurutulmuş bazı meyvelerin faydaları;

Kurutulmuş armut: Kansızlığa iyi geliyor. Kan yapma özelliği var ve Böbreklerin düzenli çalışmasını sağlıyor. Kurutulmuş armut böbreklerde kum ve taş oluşumunu engelliyor. Ayrıca tansiyonu düşürüyor.

Kurutulmuş Kivi: Besin değeri çok yüksek olan kivi ise A ve C vitamini deposu. Ayrıca lif oranı fazla olduğu için bağırsak sisteminin düzenli çalışmasını sağlıyor. Kivi Soğuk algınlığı ve gribe de iyi geliyor.

Kurutulmuş Dut: Özellikle kış mevsiminde kurutulmuş dut yemek oldukça faydalı. Çünkü kurutulmuş dut; B1-B2 ve C  vitamini içeriyor. Boğaz ağrısına iyi gelen kuru dutun ateş düşürücü öazelliği de var.

Kurutulmuş Mango: A,C ve E vitamini içeren Mango saçlara ve cilde iyi geliyor.  Sindirim sistemine faydalı olan Mango ayrıca kanı temizliyor.

Kuru Kayısı: adeta şeker hastalığının düşmanı olan Kayısı kurusu, potasyum kaynağı. Sindirim sistemine iyi geliyor ve stresi azaltıyor. Akne oluşumunu engelliyor ve en önemlisi görme fonksiyonlarını güçlendiriyor.

Kaynak: Editör:
Etiketler: arsiv
Yorumlar
Haber Yazılımı