Haber Detayı
26 Ocak 2015 - Pazartesi 15:42
 
Ev tekstilinde kansorejen tehlikesi
SAĞLIK Haberi
Ev tekstilinde kansorejen tehlikesi

Oyuncak, kırtasiye ürünleri, ayakkabılar derken şimdi de ev tekstil ürünlerinde kanserojen uyarısı yapıldı. 

Uzmanlar ev tekstil ürünlerinde de kanserojen maddelere rastlandığı bu ürünleri alırken dikkat edilmesi gerektiği uyarısında bulunuyor. Özellikle Uzakdoğu’dan gelen ve kaçak olarak satışa sunulan tekstil ürünlerinde de Azo Boyar Maddelere rastlanıyor. Kanserojen olan Azo Boyar Maddelerin kullanımı ileride kanser başta olmak üzere birçok tehlikeli hastalığı yol açabiliyor.

Azo boyar maddeler özellikle ürünlerin renklendirilmesinde kullanılıyor. Ürünlerin kaliteli bir kumaş boyası ile renklendirmek maliyeti artırdığı için Azor Boyalar tercih ediliyor. Kanser riskini artıran bu maddenin kullanıldığı ürünler piyasada özellikle ucuz ürün olarak satılıyor. Türkiye Ev Tekstili Sanayicileri ve İşadamları Derneği (TETSİAD)Başkanı Yaşar Küçük Çalık, ev tekstil ürünlerinin insan vücuduna birebir temas eden ürünler olduğuna dikkat çekerek, kaçak ürünlerin kullanılmaması konusunda vatandaşı uyardı. Derneğe göre ev tekstil ürünlerinde de Azoboyar denetimlerinin artırılması gerekiyor.

Azo boyar madde tehlikesini ise, iki şekilde öğrenebiliriz; birincisi ürünü yıkamak. Eğer ürün yıkandığında rengi değişiyor ise bu ürünlerde Azo boyar madde kullanılmıştır. Bir diğer yöntem ise ürün etiketlerinde TSE damgasını kontrol etmektir. 

Kaynak: Editör:
Etiketler: arsiv
Yorumlar
Haber Yazılımı