Haber Detayı
26 Ocak 2015 - Pazartesi 15:42
 
Omurga rahatsızlıklarına okçulukla son
SAĞLIK Haberi
Omurga rahatsızlıklarına okçulukla son

Uzmanlara göre okçuluk sporu omurga hastalıklarına iyi geliyor Teknoloji kullanımı ile günümüzün yaygın hastalığı haline gelen Omurga hastalıkları için okçuluk sporu öneriliyor. 

Bilgisayar ve akıllı telefon kullanımı ile teknoloji çağının hastalığı haline gelen boyun düzleşmesi, kamburluk gibi omurga hastalıklarının çözümü okçuluk sporu. İnsanoğlunun ilk çağlarda avcılık için kullandığı ok, günümüzde spor olarak yapılıyor. Uzmanlara göre ise omurga hastalığına en iyi gelen sporlardan biri okçuluk sporu. Duruş bozuklukları için önerilen egzersizlerin tamamı okçuluk sporunda mevcut. Okçuluk sporu sayesinde duruş bozuklukları düzeliyor, kamburluk ve boyun düzleşmesi önlenebiliyor.

Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Op. Dr. Tolgay Şatana bir TV programına yaptığı açıklamada, okçuluk sporunun bel ve omuz kaslarını çalıştırdığına dikkat çekerek, “yay kolu arka omuz kaslarını çalıştırıyor, çekme kolu da boyundan gelen kürek kemiği kaslarını çalıştırıyor. Hatta ok atmanıza gerek yok bir yay ve lastikle ok atıyor gibi yapmanız da yeterli” diye konuştu.  

Kaynak: Editör:
Etiketler: arsiv
Yorumlar
Haber Yazılımı