Haber Detayı
28 Ocak 2015 - Çarşamba 15:36
 
Perinçek davasında erteleme
GÜNDEM Haberi
Perinçek davasında erteleme

"Ermeni soykırımı uluslararası emperyalist bir yalandır" dediği için İsviçre'de mahkum edilen İşçi Partisi lideri Doğu Perinçek'in Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'ndeki temyiz duruşması ertelendi.

İsviçre’de çıkarılan ve Ermeni soykırımını reddedilmesini suç sayan yasanın ardından İsviçre’de katıldığı bir konferansta "Ermeni soykırımı uluslararası emperyalist bir yalandır" diyerek Ermeni soykırımı iddialarına karşı çıkan İşçi Partisi lideri Doğu Perincek’in AİHM’de görülen temyiz duruşmasında erteleme kararı alındı. AİHM Büyük Daire, İP Genel Başkanı Doğu Perinçek’in, “Ermeni soykırımı emperyalist bir yalandır” sözleri üzerine davalık olduğu İsviçre’nin temyiz başvurusunu bugün Strasbourg'da görüştü.

Savunmasına "Mahkemeye güveniyorum" diyerek başlayan Perinçek, Avrupa insanının özgürlüğü için geldiklerinin belirterek, "Avrupa insanının özgürlüğü için buradayız. AİHM'in 17 Aralık 2013'teki kararı özgürlükleri güvence altına alıyor. Avrupa bilinci 1915 yasaklarıyla karartılmamalıdır." dedi. I Dünya Savaşı sırasında birçok acı yaşandığını ve olaylarla ilgili onlarca belgeyi İsviçre Mahkemelerine de sunduğunu söyleyen Perinçek, "Soykırım hukuki bir tanımdır. Osmanlı Devleti, Ermeni yurttaşlarına karşı toptan yok etmeye girişmemiştir. Ermeni yurttaşlarımızın acılarını her zaman paylaştım. Kültürümüze katkılarını hep takdir ettim. Ermenileri değil büyük devletleri sorumlu tuttum. Ermeni iddiaları Türkleri aşağılamanın aracı haline getirildi." İfadelerini kullandı.

 DAVANIN KONUSU NEFRET SUÇU DEĞİLDİR

Perinçek adına konuşan Avukat Mehmet Cengiz, davanın özünün düşünce ve ifade özgürlüğü olduğunu söyledi. Cengiz, müvekkilinin olayların hukuki bakımdan soykırım olarak kabul edilemeyeceğini savunduğunu ve kaynağının tamamen hukuki olduğunu belirtti. Perinçek'in trajik 1915 olaylarındaki katliamları ve sürgünleri reddetmediğine dikkati çekerek, müvekkilinin olayların hukuki bakımdan soykırım olarak kabul edilemeyeceğini savunduğunu ve kaynağının tamamen hukuki olduğunu kaydetti. Perinçek'in cezalandırılmasının Avrupa standartlarına uymadığının altını çizen Cengiz, Perinçek'in Almanya ve Fransa'da da aynı konuşmaları yapmasına karşın bu ülkelerde herhangi bir yaptırımla karşılaşmadığını hatırlattı. Perinçek'in avukatlarından Avrupa hukuku uzmanı İngiliz Profesör Laurent Pech, "Müvekkilim asla Ermenilere karşı nefreti teşvik etmedi. 1915 sonrası suçlar işlendiğini inkar etmedi" dedi.

PERİNÇEK’E DESTEK

Duruşmayı izleyen Türk heyetinde AK Parti milletvekilleri Şaban Dişli, AB Bakanı Egemen Bağış; CHP milletvekilleri Gülsüm Bilgehan, Haluk Koç, Deniz Baykal, Süheyl Batum da yer aldı. AİHM önünde 50 civarında Ermeni ve 500"e yakın Türk de gösteri düzenledi. Polisin AİHM önünde ve içinde sıkı güvenlik önlemi aldığı gözlendi. Perinçek'e destek için gelenler arasında eski Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Yaşar Okuyan, DSP Genel Başkanı Masum Türker, Zekeriya Beyaz, Nasuh Mahruki de bulunuyor.

CLOONEY'NİN EŞİ ERMENİSTAN'I SAVUNUYOR

Duruşmada davaya müdahil olan Ermenistan'ı Lübnan asıllı İngiliz avukat Amal Alamuddin Clooney'nin de aralarında bulunduğu bir grup İngiliz ve Ermeni avukat savundu.

Kaynak: Editör:
Etiketler: arsiv
Yorumlar
Haber Yazılımı