Haber Detayı
28 Ocak 2015 - Çarşamba 21:01
 
Konut alımında devlet desteği nasıl olacak
EKONOMİ Haberi
Konut alımında devlet desteği nasıl olacak

Başbakan Davutoğlu Yapısal Dönüşüm 10'ncu Kalkınma Planı'nda konut alacaklara devlet desteğinin detaylarını açıkladı. 

Başbakan Davutuğlu Yapısal Dönüşüm 10. Kalkınma Planı'nda,  konut alacaklara sağlanacak yüzde 15 devlet desteğinin kafalarda soru işareti oluşturan bazı detaylarını basın mensuplarının sorusu üzerine açıkladı.

Davutoğlu, inşaat sektörünün ekonominin lokomotif sektörlerinden bir olduğunu belirterek son dönemde konut talebi ile arzı arasında arz lehine bir artışın olduğunu ve bir müddet sonra bunun bir sıkıntı olacağını ifade etti. Başbakan, Türkiye’de en büyük devrimlerinden birinin TOKİ konutları ile 600 bin konutun yapılmış olması, büyük bir şehirleşme ve bu anlamda konut sahibi olma konusunda 12 yılda devrim gibi bir dönemin yaşandığını söyledi.

Konut alımında iş sahibi olan yeni evlilikleri de teşvik etmek istediklerini belirten Başbakan Davutoğlu, isteklerinin nüfusun dinamik olması, arzın artması ve üretimin çok olması yönünde olup ve bunun teşvik edilmesi gerektiğini belirtti. Teşvikin nasıl olacağını da söyleyen Davutoğlu, “Konut alımına teşvikin yeni konut edineceklerin konut edinme için getirilen şartlarını hafifletmek suretiyle olur.” dedi. Yüzde 25’in peşin ödenmesinin krize karşı teminat olacağını söyleyen Başbakan Davutoğlu, konut alımında yapılacak uygulamayı da anlattı.

Düşük gelirliler için daha kolay konut sahibi olunmasının temin edileceğini söyleyen Davutoğlu, bunun ilk evde olacağını 2.ve3. evde bu kolaylığın olmayacağını söyledi.

Yeni evlilerde olacak olan bu uygulamanın aynı zamanda evliliklere de teşvik olacağını söyleyen Başbakan, evlilikle gelen zorlukları paylaşmış olacaklarını söyledi.

5 YIL İÇİN YÜZDE 15

Konut talebinin artışının inşaat sektörünü rahatlatacağını da söyleyen Davutoğlu, kanunun yürürlüğe girmesinin ardından konut alacak olan kişinin ev almak için açtırdığı hesaba para yatırmaya başladığında ve bu hesaba yatırılan para 5 yıl sonra kullanıldığında yüzde 15 devlet desteği verilecek. Davutoğlu 100 bin TL biriktiyse 15 bin lira da devletin vereceğini 50 bin lira biriktirdiyse 7 bin 500 TL de devletin vereceğini söyledi.

SÜREYE GÖRE DEVLET DESTEĞİ

Davutoğlu 5 yıl için para yatırıp 4. veya 3. yılda ev almak isteyenler için ise 4 ve 3. yıllar için KDV’lendirilmiş bir teşvik uygulamasının olacağını söyleyerek 5 yıla yüzde 15, 4 yıla yüzde 12, 3 yıl için yüzde 10 gibi KDV’lendirilmiş bir şekilde düzenlemenin getirileceğini söyledi.  

Kaynak: Editör:
Etiketler: arsiv
Yorumlar
Haber Yazılımı