Haber Detayı
29 Ocak 2015 - Perşembe 15:25
 
Kayıtdışı çalışan sözde fotoğrafçıya hayır
EKONOMİ Haberi
 Kayıtdışı çalışan sözde fotoğrafçıya hayır

Ankara Fotoğrafçılar Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Feyzi Gündoğdu, “Fotoğrafçılık mesleğiyle uğraşan sanatkârlarımız, son dönemde kayıtdışı çalışan ve korsan tabir ettiğimiz sözde fotoğrafçılar nedeniyle zor günler yaşamaktadır.” dedi.

Fotoğrafçı esnafının, kayıtdışı çalışan korsan fotoğrafçılardan dolayı önemli ölçüde gelir kaybına uğradığını belirten Ankara Fotoğrafçılar Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Feyzi Gündoğdu, “Okullarda yılsonu ve okul açılışlarında fotoğraf çekim yaparak kayıtdışı çalışan korsan fotoğrafçılar ekmeğimizin önüne set koyuyorlar. Esnafımızın gelir kaynakları, okullarda yapılan fotoğraf çekiminin yanı sıra, stüdyolarda çekmeye çalıştığı düğün fotoğrafları ve fotoğrafçı esnafının gelir kaynağının temeli olan vesikalık fotoğraf çekimleridir. Bu işleri korsan fotoğrafçı yaptığı takdirde işini layıkıyla yapmaya çalışan esnafımız ciddi anlamda mağdur olmaktadır.” dedi. 

Gündoğdu şöyle devam etti: “Bazı düğün salonu sahipleri veya işleticileri fotoğraf ve video çekim işlerini kendi bünyelerinde yaptırıyorlar. Hatta, stüdyo kuran,  internet üzerinden kendini fotoğrafçı gibi tanıtan birçok kişi, esnaflık, ustalık ve vergi kaydı olmadan düğün, nişan, doğum gibi açık havada ve sosyal aktivitelerde çok büyük vaatlerle ve büyük paralarla fotoğraf çekimi yapmaktalar. Duraklara,  cadde ve sokak aydınlatma direklerine her türlü fotoğraf çekilir, şu telefondan arayınız gibi anonslarla meslekte ehil olmayan kişilerin kayıtdışı fotoğraf ve video çekimi yapmaları, kısacası korsan fotoğrafçılık yapması odamızı ve üyelerimizi zor durumda bırakmaktadır.”

Son 4 yıldır kayıtdışı fotoğraf çekenlerin oranında önemli bir artış olduğunu vurgulayan Gündoğdu, “Devlet de bu kayıtdışı fotoğrafçılıktan gelir kaybına uğruyor. İşleri fotoğrafçılık olan esnafımız vergi, işyeri kirası, stopaj, katma değer, sigorta, elektrik, su, telefon vb. gibi sabit giderlerini ödeyemez duruma düşmüşler, çalışamaz duruma gelmişlerdir. Sonuçta fotoğrafçı esnafı dükkânını kapatmak zorunda kalmış ve birçok esnafımız da kapatmıştır.” ifadelerini kullandı.

Gündoğdu, “3308 Sayılı Meslek Kanunu’nun 30. maddesi; birinci ve ikinci fıkrası gereğince, fotoğraf çekimi yapan kişi eğer bu işi meslek olarak yapıyor ise ustalık belgesi sahibi olması ve yapmış olduğu faaliyetteki meslek odasına kayıtlı olması gerekiyor.” diyerek sözlerini tamamladı. 

Kaynak: Editör:
Etiketler: arsiv
Yorumlar
Haber Yazılımı