Haber Detayı
30 Ocak 2015 - Cuma 10:10
 
Gül’den Başbuğ yalanlaması
SİYASET Haberi
Gül’den Başbuğ yalanlaması

11’nci Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Çankaya Köşkü'nde geçirdiği 7 yılın anlatıldığı 'Araf'ta 7 Yıl ' adlı kitapta yer alan iddiaları yalanladı.

11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün görev yaptığı dönemi anlatan 'Araf'ta 7 Yıl ' adlı kitapta yer alan iddialar sosyal ve görsel medyada da konu olmuştu. Kitaba hiçbir katkı sunmadığını vurgulayan 11. Cumhurbaşkanı Gül kişisel internet sitesi üzerinden yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi;"11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün görev süresine ilişkin 'Araf'ta 7 Yıl' isimli kitabın eski Genelkurmay Başbakanı İlker Başbuğ'la ilgili bir soruşturma sürecine değinen bölümlerinin yazılı ve görsel basın ile sosyal medyada ilgi konusu olduğu görülmüştür. Kitabın söz konusu bölümünde 11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'e atfedilen ifadelerin gerçekle uzaktan veya yakından ilgisi bulunmamaktadır. Yazarın şahsi çabaları çerçevesinde kaleme aldığı esere 11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül veya yakın çalışma arkadaşlarının herhangi bir katkısı olmamıştır"

Kitaptaki iddia neydi?

Gazeteci Emre Soncan tarafından yazılan ve 11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün Çankaya Köşkü'nde geçirdiği 7 yılın anlatıldığı kitapta, Eski Genelkurmay Başkanı İlker Başbuğ'un tutuklandığı döneme ilişkin bazı iddialar yer almıştı. Kitabın Başbuğ'un tutuklanma süreciyle ilgili bölümünde, "Başbuğ'un tutuklanmasına Erdoğan sert tepki göstermiş ve eski Genelkurmay Başkanı'nın tutuksuz yargılanması gerektiğini savunmuştu. Gül de benzer düşüncedeydi. Kameralar önünde Erdoğan'a destek çıkan Gül, aslında Başbakan'ın ne düşündüğünü biliyordu. Erdoğan, Başbuğ'un tutuklanmasını istiyor ve kapalı kapılar arkasında bu yönde cümleler sarf ediyordu. Gül'ün söyledikleri, Erdoğan'ın kulağına gelmişti. Gül, yakın çevresine Başbakanın samimiyetsiz davrandığını söyledi" iddialarına yer vermişti.

Kaynak: Editör:
Etiketler: arsiv
Yorumlar
Haber Yazılımı