Haber Detayı
30 Ocak 2015 - Cuma 10:12
 
Kobi’lere yeni müjde
GÜNDEM Haberi
Kobi’lere yeni müjde

Başbakan Ahmet Davutoğlu, 3’ncü KOBİ ve Girişimcilik Ödül Töreni'nde KOBİ'ler için müjde verdi.

Geçtiğimiz günlerde sektörlere yönelik teşvik ve destek paketlerini açıklayan Başbakan Ahmet Davutoğlu, KOBİ'lerin küresel ölçekteki önemine dikkat çekerek , "KOBİ'ler Türkiye'nin G-20 dönem başkanlığının ana temasıdır. Bunu her platformda gündeme getiriyoruz. Avrupa ülkeleri ciddi çalkantı içindeyken Türkiye hem 12 yıl boyunca istikrarını korudu hem de büyük hamleler ve reformları hayata geçirdi. Bunu en iyi siz KOBİ'ler bilirsiniz" dedi.

2002 - 2014 yılı arasında KOBİ'lere sağlanan desteğin 2.6 milyar dolar olduğunu hatırlatan Davutoğlu, "90'lı yıllarda kriz vardı çünkü KOBİ'lere yeterince destek verilmiyordu. Siyasal istikrar ve istihdam ile KOBİ'ler arasında doğrusal bir bağ vardır. Hemen hemen her hafta çok geniş kapsamlı sektörel toplantılar yapıyoruz. Esnaflara, inşaatçılara hem destek hem de faizsiz kredi müjdesi verdik. Denizcilik sektörü için sağlayacağımız yeni planları masaya yatırdık. Her toplantıda o toplantı ile ilgili kesimlere bir takım müjdeler verdik" diye konuştu.

Başbakanın KOBİ'ler için 5 madde de sıraladığı müjdeler şöyle; KOBİ'lerin ürün bazında uluslararası arenaya açılmalarını sağlayabilmek için bugün ilk kez kurumsallaşma ve markalaşma destek programı başlatılacak. Bu destek programında, işletme başına 150 bin lira destek verilecek. Üç işletmenin bir araya gelerek oluşturacakları teknoloji işbirliklerine 300 bin lira geri ödemesiz, 1 milyon 200 bin lira da geri ödemeli olmak üzere 1,5 milyon lira destek verilecek. KOBİ'lere inovasyon ve AR-GE destek oranlarında yüzde 50 oranında artış yapılacak. Kadın ve engelli girişimci desteğinden şehit ve gazi yakını da yararlanacak. Destek limiti ‰10'dan yüzde 20'ye çıkacak. Ödül töreni finalisti 40 girişimciye KOSGEB destekli yurtdışı iş gezisi ödülü verilecek.

Kaynak: Editör:
Etiketler: arsiv
Yorumlar
Haber Yazılımı