Haber Detayı
30 Ocak 2015 - Cuma 19:22
 
Erdoğan: Başkanlık sistemi olsaydı daha ilerde olurduk
GÜNDEM Haberi
Erdoğan: Başkanlık sistemi olsaydı daha ilerde olurduk

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, katıldığı televizyon programında Başkanlık sistemine ilişkin önemli açıklamalarda bulundu Erdoğan, başkanlık sistemi olsaydı ülkenin şuan ki noktadan daha ilerde olacağını söyledi.

Recep Tayyip Erdoğan, TRT Haber kanalında gazetecilerin sorularını yanıtladı. Başkanlık sisteminin kendisinden önce de dile getirenlerin olduğunu ancak bu konuda adım atılmadığını hatırlatan Erdoğan, başkanlık sistemine daha öncesinde geçilmiş olması durumunda Türkiye'nin daha ileri bir noktada olacağını savunundu.

Erdoğan konuyla ilgili şunları söyledi; “Teori noktasında bir çok insanlar pek çok şeyin teorisini ortaya koyabilir ama yaşayarak bir şeyi yapıyorsanız o noktada netice almak da çok daha farklı olur. Nasreddin Hoca bana doktor getirmeyin, damdan düşen birini getirin dediği gibi. Ben damdan düşmüş biriyim. Damdan düşmüş biri olarak da bu işleri biliyoruz. Belediye başkanı ve Başbakanken yaptıklarımız ortada. İddalı bir şey söylüyorum, eğer bizde başkanlık sistemi olsaydı, biz geldiğimiz noktanın çok daha ilerisinde olurduk. Bir çok kez önümüz tıkanmıştır ve bunları aşana kadar büyük mücadeleler verdik. Üçlü kararnamede bir atama yapmak çok zor. Ben istediğimle çalışırım ama bu sistemde sizinle gelen sizinle gitmiyor. Mesela yargı bunu engelliyor. Mesela Nasuhi Bey’in durumu. Bu hükümet Nasuhi Bey’i TRT Genel Müdürlüğü’ne atadı. Kaç kere alındınız görevden? 2 kez. İşte bu kurum nasıl yürüyecek? Yargı alıyor, siz atıyorsunuz. Yargı alıyor, siz atıyorsunuz. Tabii bu değişiklik için Anayasa değişikliği şart. Bizim hukuku zorlama noktasından sıyrılmamız için başkanlık sistemine ihtiyacımız var. Halkımızın bu tür sistemleri tanıması isabetli olur."

Kaynak: Editör:
Etiketler: arsiv
Yorumlar
Haber Yazılımı