Haber Detayı
02 Şubat 2015 - Pazartesi 22:29
 
Erdoğan: Vicdanla cüzdan arsında dolaşan yapı var
SİYASET Haberi
Erdoğan: Vicdanla cüzdan arsında dolaşan yapı var

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye Adalet Akademisi'ni ziyaret etti Erdoğan’ın burada yaptığı konuşmada, “Şu anda benim hukukumu bir yasal düzenleme koruyamıyorsa ben ona hukuk diyemem ki” İfadelerini kullandı.

Adalet Akademisinde konuşan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "Bir zamanlar vicdan-cüzdan diye bir şey gündeme gelmişti. Onu da söyleyen bu işte duayen haline gelmiş bir insandı. O kahredici bir ifadeydi aslında. Asla böyle bir şey olamaz. Derse ki ben hak, hukuk, vicdan bunun arasındayım. Onu öper başımıza koyarız. Çünkü hukuk dediğimiz kavram hakla bütünleşiyor. Hukuk başka şeydir, kanun başka şeydir. Hukuk mu kanun mu derseniz benim o zaman savunacağım şey hukuktur. Kanun değil. Kanun önüne gelenin istediği gibi arzu ettiği gibi nefsi neyi emrediyorsa buna göre hazırlamış olduğu yasalar silsilesidir. Ama hukuk öyle değil. Şu anda benim hukukumu bir yasal düzenleme koruyamıyorsa ben ona hukuk diyemem ki. Bunları yaşadık. Şahsım da yaşadı. Ben Milli Eğitim’de Talim-Terbiye Kurulu’nun tensib ettiği bir dörtlüğü okudum diye hapse girdim. Anladık ki vicdanla cüzdan arasında dolaşan bir yapı var" dedi.

"Dünya Beşten Büyüktür"

Konuşmasında adalet kavramının önemine vurgu yapan Erdoğan, "Dünya beşten büyüktür derken BM Güvenlik Konseyi’nde veto hakkı olan beş devletin yol açtığı adaletsizlikleri, haksızlıkları ifade ediyoruz. Evet beşten büyüktür dünya. Çünkü beş tane ülkeyi siz 196 tane ülkeyi mahkum edemezsiniz. Hatta beş tane ülke de değil. Bu beş daimi üyenin içerisinden bir tane üyenin iki dudağı arasına siz tüm dünyayı mahkum edemezsiniz. Ne yazık ki şu anda dünya bu beş daimi üyenin beşine veya bir tanesine mahkum. Buna kimsenin hakkı yok. Öyleyse biz bu dünyada adalet var diyemeyiz. Kaldı ki oradaki temsile baktığınız zaman üç kıtayı görürsünüz. Din olarak baktığınız zaman İslam’ın dışında Müslümanlar yok. Gayrimüslim veya diğerleri onlar orada var. Bu adalet mi? Değil. Kıtalara baktığınız zaman Avrupa var, Asya var, Amerika var. Afrika niye yok, diğerleri niye yok? Bunu sorgulamak adalet adına, vicdan adına bizim hakkımız değil mi? Siz hala Birinci Dünya Savaşı’nın sonrası bir dünya şartlarını bugün egemen kılamazsınız. Bunları aşmamız gerekiyor. Onun için dünyanın beşten büyük olduğunu iddia edenlerin sayısının artması ve kusura bakmayın gelin bakalım, şu BM’yi bir gözden geçirelim, siz BM Güvenlik Konseyi’nde şu anda beş tane daimi üye var, 10 tane geçici üye var. Siz 10 tane geçici üyeyi oraya laf ola beri gele koyuyorsunuz. Hiçbir yetkileri var mı? Yok. Dostlar alışverişte görsün diye onların şöyle bir düşüncelerini alırlar. Ama sonuca müdahale etme noktasında en ufak bir tesirleri söz konusu değil" ifadelerini kullandı.

Mevlana’nın sözlerinden alıntı yapan Erdoğan, 17-25 Aralık sürecine de değinerek, "Adaletle zulüm arasında ince bir çizgi, ince bir sınır vardır. Bir de buna adaleti tesis etmekle yükümlü hukuk insanlarının vicdanları yerine başka birtakım güç odaklarının emrine girmesi eklendiğinde ortaya çıkan manzara gerçekten çok vahim, çok endişe verici olabiliyor. Ülkemiz 17-25 Aralık 2013 tarihlerinde böyle bir felaketi yaşadı. Emniyet ve adalet teşkilatları içerisinde yuvalanmış bir çete ülkenin güvenliği ve adaletin tesisi için kendilerine emanet edilmiş imkanları kullanarak bir darbe yapmaya teşebbüs ettiler. İnsanlık tarih boyunca peşinde koşulan bir özlemin sembolü olan adalet teşkilatımız bir kısım savcı ve hakim aracılığıyla ülkesine ve milletine ihanet içindeki bir çete tarafından istismara kalkışıldı. Bu süreçte gördük ki hukukun değil, mahşer-i vicdanın değil, başka birtakım güçlerin emrindeki savcıların, hakimlerin adaleti tesis etmesi mümkün değildir. Şunu iyi bilmemiz lazım. Kul iradesini Allah’tan başka kimseye teslim etmemelidir. Ne cumhurbaşkanına ne başbakana ne elinde sermayeyi tutan para babalarına hiç kimseye teslim etmediğimiz sürece o zaman yaratılmışların en şereflisi olan insan oluruz. Yaratılmışların en şereflisi insan işte odur" dedi.

Kaynak: Editör:
Etiketler: arsiv
Yorumlar
Haber Yazılımı