Haber Detayı
03 Şubat 2015 - Salı 11:48
 
Edirne’de sel felaketi köy ve mahalle tahliye ediliyor
YAŞAM Haberi
Edirne’de sel felaketi köy ve mahalle tahliye ediliyor

Yoğun yağış nedeniyle Meriç ve Tunca nehirleri taştı Nehirlerdeki su seviyesi çevreyi tehdit edecek seviyeye ulaştığı için Edirne Valiliği bir köy ve mahallenin tahliye edileceğini açıkladı.

Bulgaristan’da yaşanan şiddetli yağışların ardından, Tunca ve Meriç Nehirleri su debileri bir kez daha yükseldi ve Edirne sele teslim oldu. Yunanistan’dan Türkiye’ye, Edirne Merkez’den Karaağaç Mahallesi’ne ulaşımı sağlayan Lozan Caddesi, tarihi köprüler ve Sarayiçi Ermeydanı sular altında kaldı.

 Su seviyeleri 2 bin metreküpe ulaşan Meriç ve Tunca nehirleri çevredeki yerleşim yerlerini tehdit ediyor. Edirne Valisi Dursun Ali Şahin, taşkın riski nedeniyle Karaağaç Mahallesi'nde bin 500 kişinin, Değirmenyeni Köyü'nün ise tamamının tahliye edileceğini açıkladı.

 

İl Kriz Masası tarafından alınan kararlar doğrultusunda, herhangi bir olumsuzluğun yaşanmaması için Değirmenyeni köyünün boşaltılmasına karar verildi. Karar jandarma aracılığıyla köy muhtarına tebliği edildi. Seddelerin yakınlarında bulunan vatandaşlar eşyalarını tahliye etmeye başladı.

Valilikten Açıklama

Edirne Valisi Dursun Ali Şahin, akşam saat 21.00 sıralarında Meriç nehir debisinin 2500 metreküpe çıkmasının beklendiğini ve bu nedenle Karaağaç Mahallesi'ndeki 500 kişinin spor salonuna, Tunca Nehri kenarında bulunan Değirmenyeni Köyü'nün de tamamının güvenlik gerekçesiyle tahliye edilmesine karar verildiğini açıkladı. Vali Şahin, Tedbiren sağlık Bakanlığı'ndan, AFAD ve askeriyeden helikopter talep ettiklerini ve arama kurtarma ekiplerinin de Edirne'ye yönlendirildiğini söyledi.

6 Kişi Kurtarıldı

Edirne'de, Bulgaristan'daki aşırı yağışların ardından taşan Tunca ve Meriç Nehirleri'ndeki yükseliş sürerken, 6 kişi Karaağaç Mahallesi Lozan Caddesi'ndeki bir depoda traktör römorkunun üzerine mahsur kaldı. Sel zedeler, kente gelen askeri helikopterle mahsur kaldıkları römorktan kurtarıldı.

Kilim Üzerinde Uyudular

Edirne'de Yunanistan ve Bulgaristan'daki aşırı yağışların ardından Tunca ile Meriç nehirlerinde yaşanan rekor yükseliş nedeniyle İl Kriz Merkezi'nin tahliye kararı verdiği Karaağaç Mahallesi'ndeki birçok aile nehir kenarındaki evlerinden alınarak Mustafa Necati İlköğretim Okulu'na yerleştirildi. Kızılay'ın battaniye ve gıda yapacağı açıklanmasına rağmen aileler yanlarında getirdiği kilim ve battaniyeleri sınıflarda yere sererek uyumak zorunda kaldı. Evlerinden, sel sularının altında kalacakları endişesiyle ayrıldıklarını anlatan mahalle sakinleri, herhangi bir yardım ulaşmadığı için yanlarında getirdikleri eşyalar üzerinde uyumak zorunda kaldıklarını ve yetkililerin buna bir çözüm bulmasını istedi. Mahallede Edirne Belediyesi'ne ait bir adet itfaiye aracı ve 112'ye ait ambulans önlem amacıyla hazır bekletiliyor.

Cephanelik Taşındı

Edirne 54. Mekanize Piyade Tugay Komutanlığı'na bağlı askeri birliklere ait Yunanistan sınırındaki cephaneliklerde bulunan 93 ton mühimmat güvenli bölgelere taşındı.

Kaynak: Editör:
Etiketler: arsiv
Yorumlar
Haber Yazılımı