Haber Detayı
03 Şubat 2015 - Salı 17:23
 
Kılıçdaroğlu: Anayasa askıya alındı
SİYASET Haberi
Kılıçdaroğlu: Anayasa askıya alındı

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, partisinin TBMM Grup Toplantısı’nda yaptığı konuşmada, “CHP olduğu sürece başkanlık sistemi gelmez” dedi. 

Partisinin Grup Toplantısında konuşan Kemal Kılıçdaroğlu, Yasa ve Yargının yürütme organının baskısı altında olduğunu söyleyerek, "Yasama organı için 'seçimle gelmiş' diyorlardı. Milletvekillerine tuzluk dediler. 'Tuzluk musunuz, milletin oylarıyla seçilen milletvekilleri misiniz?' diye sordum. Ses çıkmadı. AK Parti milletvekilleri 4 bakanın Yüce Divan’a gitmemesine neden oldu. AKP grubu milletin değil, bir kişinin sözünden çıkmıyor” dedi.

“Tarafsızlık İçin Yemin Etmişti”

Cumhurbaşkanı Erdoğan’a tarafsız davranmadığı için tepki gösteren Kılıçdaroğlu, “Cumhurbaşkanıyla ilgili madde de askıya alınmış, çalışmıyor. Namus ve şeref için her türlü mücadeleyi yaparız. Tarafsız olacağın konusunda namus ve şerefin üzerinde yemin edeceksin. Namus ve şerefini çöp sepetine atacaksın, bunu kabul etmiyoruz. Adam gibi adamsan namus ve şerefine sahip çıkarsın. Nasıl bir düzendir anlamak mümkün değil. Nasıl bir gözü karalılıktır anlamak mümkün değil.. Yeniden bir ulusal kurtuluş savaşını başlatmak zorundayız. Anayasası askıya alınmış bir devlet var, parlamentosu yürütmenin baskısı altında, yargı yürütmenin kontrolü altında. Dolayısıyla bu süreç biraz daha hızlanarak giderse halkın direnme hakkı ortaya çıkacaktır” ifadelerini kullandı.

"Hani Dünya Lideriydin?"

Kılıçdaroğlu Kıdem tazminatı ve İç Güvenlik Paketi konularında da Hükümeti eleştirdiği konuşmasında, “17 Aralık’ta Bir hükümetin bir devleti nasıl soyduğuna tanık olduk. Bu valileri tayin eden kimdi, bu hakimleri, bu askerleri tayin eden kimdi, CHP miydi? Dönüyorsun utanmadan CHP’yi suçluyorsun, CHP halkın partisidir. Halkın dışında kimseyle işbirliği yoktur. Devleti teslim edeceksiniz, 12 yıl sonra bizi kandırdılar diyeceksin. Çocuk musun, hani dünya lideriydin. Kimi suçlayacaklar, CHP’yi suçlayacaklar.

Edirne’de taşkın oldu ya, onu da CHP yaptı diyecekler. Ülke kötü yönetiliyor, bu ülkenin düzlüğe çıkması lazım. Hangi milli güvenlik gerekçesiyle grevi yasakladınız? Ne oldu, adam mı vurdular? Çıkardıkları Bakanlar Kurulu kararı da sahte. İmzası olanlar yurtdışındaydı. Davutoğlu’na soruyorum, bakan yokken hangi gerekçesiyle imzaladın. Abinden mi talimat aldın? Ondan talimat almıştır.

Kıdem Tazminatı

Kıdem tazminatı konusunda görüşümüz var. Kıdem tazminatı konusunda, işçilerle anlaşmadan buraya getireceğiniz her teklife, CHP olarak izin vermeyeceğiz. Kıdem tazminatı Meclis'te, gerekirse meydanlarda sonuna kadar savunacağız.İç güvenlik mi kaldı? Tabanca olursa 1 yılla yargılanıyorsun. Sapan olursa 2 yılla yargılanıyorsun. Poşu takarsan, 4 yılla yargılanıyorsun. Siz buna adalet diyorsanız, gidin oyunuzu verin. Hayır diyorsanız, gideceğiniz yer bellidir; CHP. Getirilmek istenen düzen hırsızlık düzenini korumak için. Hatay Dörtyol’da bir olay olmuştu. Milletvekilinin oğlu karakolda polisleri dizdirmişti. Polisler ceza aldı. 250 bin polis kardeşime sesleniyorum, halkın polisi olacaksan senin oyuna talibim. CHP iktidarında tespih gibi dizilmeyeceksin. Polis kardeşim gel oyunu CHP’ye ver.

"Biz Varken Başkanlık Sistemi Gelmez"

CHP olduğu sürece başkanlık sistemi gelmez, bunu herkes unutsun. Bizim derdimiz işsize iş bulmak, emekli hak ettiği aylığı alsın. Sayın Baykal’ın sözüdür, 'Siyaset bana ne verecek değil, ben topluma ne vereceğim'. Yeni düşman Merkez Bankası. Parlamentoda yetkiniz var, getirin faizi indirin. Bunu söyleyen kişi iradeden yoksun kişidir. Gereğini yapmıyorsan, şikayet etmeye hakkın yok” ifadelerini kullandı.

Kaynak: Editör:
Etiketler: arsiv
Yorumlar
Haber Yazılımı