Haber Detayı
04 Şubat 2015 - Çarşamba 16:51
 
Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan muhalefete cevap
GÜNDEM Haberi
Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan muhalefete cevap

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken ile beraberindeki heyeti kabulünde konuştu Muhalefet partilerinin grup toplantılarında yaptıkları eleştirilere cevap veren Erdoğan, “Hiç kimse parmağını sallayarak terbiye edemesin diye başkanlık sistemi diyoruz” dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan esnaflarla buluşmasında önemli açıklamalarda bulundu. Erdoğan’ın açıklamalarından bazı satırbaşları şöyle;

Başkanlık Sistemi

“Türkiye güçlendikçe yeni ihtiyaçlar ortaya çıkıyor. Dün toplu iğne bile üretemeyen bir Türkiye vardı. Dün 70 cente muhtaç bir Türkiye vardı. Bölgesel ve küresel konumuyla artık bambaşka bir Türkiye var. Artık Türkiye’deki bu idari yapıda elbise Türkiye’ye dar geliyor. Bunu aşmamız lazım. Türkiye’yi eskinin kriterleriyle değerlendirenler gerçeği göremiyorlar. Başkanlık sistemi tartışmasında da yanlış yerde duruyorlar. Neymiş efendim, bu ülkeden Duçe, Führer, Çar çıkmazmış. Biz 'bu ülkede bir daha milli şef özentileri çıkmasın' diye başkanlık sistemi diyoruz. Biz 'bu ülkede bir daha vesayet odaklarından güç alınarak, milletin iradesi hiçe sayılmaya kalkışılmasın' diye başkanlık sistemi istiyoruz. 'Bu ülkede hiç kimse millete efendilik taslamayı, mürebbi edasıyla parmağını sallayarak milleti terbiye etmeyi aklından geçiremesin' diye başkanlık sistemini teklif ediyoruz. Türkiye’ye bakıp da Kuzey Kore’yi görmek millet iradesine saygısızlıktır. Biz bu ülkede bir daha "Milli şef" olmasın vesayet odaklarından güç alınmasın diye başkanlık sistemini teklif ediyoruz. Bize diktatör diyenlerin kendi camialarında yaşananlara ne kadar tahammülsüz olduklarını gördük. Hadi tahammül edin neden edemiyorsunuz?

" Ben Tarafım"

Bana saldıranlara hukuk karşısında karşılık vermek benim nefsi müdafaa hakkımdır. Aslında bunların şöyle sıkı bir ahilik dersine ihtiyacı var. Ahiliğin şartları neydi? Dilini, gözünü, belini bağlı tutacaksın. Edep yahu. El, dil, bel… Budur. Bu ilkelere uymayanlar hak ettikleri dersi almışlar ve almaya devam edeceklerdir. Kırşehir’e gitmemi yadırgayanlar var. Meydanlara çıkıyor, konuşuyor deniliyor. Her zaman söylüyorum. Ben tarafım. Ama bu siyasi parti tarafı demek değil, ben milletin tarafımıyım.

“Sadece Gelen Evrakları İmzalayan Bir Cumhurbaşkanı Olmayacağım Dedim”

Kırşehir’e davet edildim, gittim. O kadar gitmişim konuşmayacak mıyım? Bursa’ya da gideceğim açılış yapacağım. Neden rahatsız oluyorsunuz? Masada sadece gelen evrakları imzalayan bir cumhurbaşkanı olmayacağım dedim. Koşan, koşturan bir cumhurbaşkanı olacağım dedim. Bu en doğal hakkım. Yemine ters mi düşüyor nasıl bir şey bu? Milletim adına takip etmek benim görevimdir.

“Faiz Düşürürsen Enflasyon Düşer”

Birileri faizle paçalarımızdan çekmeye çalışıyorlar. Enflasyon şuraya inerse faizi düşürürüz mantığı yanlıştır. Enflasyona göre faiz ayarlanmaz çok yanlış bir düşüncedir bu. Eğer faizi düşürürsen enflasyon da düşecek. Hala bunu anlayamayanlar var! Düşürürsen yatırım olacaktır. İstihdam olacak, iş olacaktır. Bu adımları atmamız lazım. Hala MB’nin açıkladığı bu faiz 11,7. Komisyonları eklersen 15.16 gidiyor. Bu faizle girişimcim, esnafım ne yapacak? İşte Adı bağımsız kurum. Böyle olunca gelinen nokta maalesef bu. Başkanlık sistemi konuşulsun derken şöyle bir sistem olsun demiyoruz.

Kaynak: Editör:
Etiketler: arsiv
Yorumlar
Haber Yazılımı