Haber Detayı
04 Şubat 2015 - Çarşamba 10:51
 
Balık ölümleri korkutuyor
YAŞAM Haberi
Balık ölümleri korkutuyor

İstanbul’daki Riva deresi, ölü balık deresi haline geldi.

İstanbul Riva deresinde binlerce ölü balık kıyıya vuruyor.  Beykoz’a bağlı Bozhane, Öğümce, Göllü, Paşamandıra ve Çayağızı köylerinden geçen Riva Deresi ölü sazan balıklarıyla doldu. Dere çevresinde yaşayanlar ve balıkçılık yapanlar endişeli.  Binlerce balığın ölmesi derenin zehirli olması ihtimalini akıllara getiriyor. Çamur renginde akan derenin suyunda köpükler oluşması halkta “kimyasal atık” şüphesini oluşturuyor.

Neden Fabrika Atıkları mı?

Binlerce balığın öldüğü ve kıyıya vurduğu derenin etrafında çeşitli fabrikalar bulunuyor. Dere kenarındaki köylerde yaşayanlar balık ölümlerinin nedeninin fabrikalardan kaynaklı kimyasal atıklar olduğu görüşünde. Kendi hayvanlarını da dereden suladıklarını ifade eden vatandaşlar hayvanlarının da tehdit altında olduğundan endişeli.

“Ölüm nedeni araştırılsın”

Riva deresinde zaman zaman balık ölümlerinin yaşandığını ifade eden bölge halkı, bu boyutta ölümlerin ilk defa yaşandığını özellikle son 10 günde ölümlerin aşırı arttığını belirtiyor. Balık ölümlerinin nedeninin araştırılmasını isteyen vatandaşlar, çevredeki fabrikaların da denetlenmesi gerektiği görüşünde. 

Kaynak: Editör:
Etiketler: arsiv
Haber Videosu
Video bulunamadı.
Yorumlar
Haber Yazılımı