Haber Detayı
07 Şubat 2015 - Cumartesi 08:33
 
Kader arkadaşlarını eğitiyorlar
YAŞAM Haberi
Kader arkadaşlarını eğitiyorlar

Ankara Büyükşehir Belediyesi tarafından açılan “Sokakta Çalışan Çocuklar Merkezi” ile sokakta çalışmaktan kurtulan ve eğitimlerini tamamlayan iki genç şimdi kendileri gibi sokakta yaşayan çocuklara spor eğitimi veriyor.

22 yıl önce Ankara Büyükşehir Belediyesi tarafından sokakta çalışan çocukların eğitilmesi ve çocukların geleceğine ışık tutmak amacıyla açılan “Sokakta Çalışan Çocuklar Merkezi”nde örnek bir olay yaşanıyor. Yıllar önce Merkez tarafından sahip çıkılan Serkan Can ve Mevlüt Duman şimdi aynı merkezde sokakta çalışan çocuklar için eğitmenlik yapıyorlar.

Çocukken Ankara sokaklarında boyacılık ve Simit satıcılığı yaparken, “Sokakta Çalışan Çocuklar Merkezi”ne gitmeye başlayan ve Merkez sayesinde Üniversite eğitimlerini tamamlayan Serkan Can ve Mevlüt Duman artık büyüdükleri merkezde kendileri gibi sokakta çalışan çocukları eğitiyorlar. 

Merkez sayesinde hayatlarının değiştiğini belirten iki genç, kendileri gibi sokakta çalışmak zorunda kalan çocuklara umut olmak istediklerini ifade ediyor.

“Çocukları Tehlikeden Uzaklaştırıyor”

Eğitmenlerden Serkan Can, kendisinin çocukken sokakta ayakkabı boyacılığı yaptığını vurgulayarak, “Beni ağabeyim buraya doğum günümde hediye olsun diye getirdi. Hatta o sabah bile sokakta çalıştık, sonra buraya geldik. O günden sonra buradan çıkamadık. Bu merkez bize umut verdi. Burası çocukları sokaktaki tehlikeden uzak tutuyor. Bu merkez olmasaydı bugün farklı konumlarda olabilirdik. Biz kendimizi kurtardık, burada bizim gibi küçük yaşta çalışmak zorunda kalan çocuklara eğitim veriyoruz. Çocuklarla vakit geçirmek bizim için çok anlamlı” diye konuştu.

Sokakta Çalışan Çocuk Merkezi’nin önemine dikkat çeken Can, “Merkezimiz bugün sadece sokakta çalışan çocuklara yardımcı olmuyor. Çocukların ailelerini de yönlendiriyor. Ayrıca yaşadıkları bölge nedeniyle sıkıntılar yaşayabilecek çocuklar da artık burada vakit geçiriyor. Çocuklar çocukluğunu burada yaşıyor. Mesela Judo çocuğa disiplinli olmayı, zamanında hareket etmeyi, sorumluluk sahibi olmayı sağlıyor. Bu da okuldaki başarı durumunu artırıyor. Ödevlerini zamanında yapıyor. Ödevler bunaltınca sıkıntısını Judo ile atıyor. Judo’da da başarılıyız. En üst kemerimiz sarı kemer, kız takımı ve erkek takımı şu ana kadar 3 maça gitti, 26 derece aldı. Bunların 9’u birincilik. Burası çocuklar için gayet güzel bir yer” dedi.

Kaynak: Editör:
Etiketler: arsiv
Yorumlar
Haber Yazılımı