Haber Detayı
07 Şubat 2015 - Cumartesi 08:48
 
Başbakan: Başkanlık sistemi öncelikli değil
SİYASET Haberi
Başbakan: Başkanlık sistemi öncelikli değil

Davutoğlu seçime Konya’dan gireceğini söyledi Önceki akşam Kanal 7-Ülke TV ortak yayınında konuşan Başbakan Davutoğlu’nun konuşmasından bazı bölümler şöyle;

Başkanlık Sistemi

“Son tartışmaları doğru görmüyorum. Öncelikle soğukkanlı bir şekilde, rasyonel argümanlarla, olayı kişiselleştirmeden tartışmamız lazım. Otoriter bir eğilim, parlamenter sistemde de çıkabilir, başkanlık sisteminde de çıkabilir. Ak Parti illa ve mutlaka başkanlık sistemi dememiş. Burada herkesin eteğindeki taşı ortaya koyması, bu meseleyi başkanlık sistemi öncelikli olarak konuşmamız gerekir.

Yeni Anayasa

Anayasa insanı hedef almalı. Şimdiki anayasa insanı değil, devleti odak alıyor. Özgürlükçü olmalı, kısıtlayıcı değil. Güçler dengesini sağlayacak ama aynı şekilde bir istikrar zafiyeti doğurmayacak bir siyasi sistem. Başkanlık sistemi buna dayanırsa otoriter olmaz. Başkanlık sistemi de olur, parlementer sistem de olur. Ama önyargılı olmadan tartışalım. Biz seçime giderken ısrarla anayasa diyeceğiz. Sonrasında başkanlık sistemini bu çerçevede ele alacağız.”

 Mızıkçılık Yapmamaları Lazım

HDP’nin barajı geçip geçemeyeceği sorusu üzerine ise Davutoğlu, “Ya parti olarak girer yüzde 10’u geçerler, yüzde 10’u geçmeleri halinde MHP gibi, CHP gibi siyasi bizim muhatabımızdır, anayasa konusu dahil olmak üzere oturur konuşuruz. Ya da o zaman giremezler, mızıkçılık yapmamaları lazım.

İç Güvenlik Paketi Tartışılılabilir

İç güvenlik raporuna karşı çıkabilirsin. Getirin tartışalım ama sokağa çağrı yaparsanız, bunu Kılıçdaroğlu için söylüyorum. Ana muhalefetin lideri yapmaması gerekir, MHP’nin yapmaması gerekir. Getirsinler bana ‘şu hüküm, şu teklif Avrupa’da hiçbir ülkede olmayan antidemokratik tekliftir’ desinler tekrar değerlendirmeye hazırım.

Kaynak: Editör:
Etiketler: arsiv
Yorumlar
Haber Yazılımı