Haber Detayı
10 Şubat 2015 - Salı 11:18
 
Anayasa Mahkemesi’nde Aslan dönemi başlıyor
GÜNDEM Haberi
Anayasa Mahkemesi’nde Aslan dönemi başlıyor

Anayasa Mahkemesi’nin yeni Başkanı bugün sabah yapılan seçimle AYM üyesi Zühtü Arslan oldu.

Anayasa Mahkemesi'nde Başkan Haşim Kılıç'ın emekliye ayrılmasıyla bugün başkanlık seçimi yapıldı. Anayasa Mahkemesi'nin Haşim Kılıç'dan sonraki yeni Başkanı, Anayasa Mahkemesi üyesi Zühtü Arslan oldu. AYM'nin 17 üyesinden 11'inin oyunu alarak, salt çoğunluk ile yeni başkan olarak seçilen Arslan, 4 yıl boyunca AYM Başkanı olarak görev yapacak.

Sabah saat 10:00’da başlayan seçimde ilk turda 11 oyla salt çoğunluğu geçen Zühtü Arslan başkan seçilirken diğer aday Başkanvekili Serruh Kaleli ise 6 oy aldı.

Anayasa Mahkemesi başkanlık seçimi geçtiğimiz Cuma günü Haşim Kılıç’ın kararıyla ertelenmişti. Kılıç, üyelere yeni bir tarih vermeden seçimin iptal olduğunu duyurmuştu. 9 Şubat 2015’te Anayasa Mahkemesi internet sitesinden yapılan açıklamada seçim için 10 Şubat tarihi verildi.

ZÜHTÜ ARSLAN KİMDİR ?

1 Ocak 1964 tarihinde Yozgat ilinin Sorgun ilçesinde doğdu. İlk, orta ve lise öğrenimini Sorgun’da tamamladı. 1987 yılında Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Kamu Yönetimi bölümünden mezun oldu. Yüksek lisansını İngiltere’de Leicester Üniversitesi Hukuk Fakültesinde “İnsan Hakları ve Sivil Özgürlükler alanında, doktorasını da aynı fakültede anayasa hukuku alanında yaptı. 2002 yılında Doçent, 2007 yılında ise Profesör unvanını aldı.

2001 yılında bir süre Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nde çalıştı. Ayrıca, 23 Aralık 2010 tarihinden itibaren Basın İlan Kurumu Genel Kurul üyeliği görevini yürüttü. 2009 yılında Başkanlığına atandığı Polis Akademisi'nde uzun yıllar lisans ve lisansüstü düzeyde “Anayasa Hukuku, "İnsan Hakları", “Devlet Kuramları gibi dersler verdi. Ayrıca, 2000-2003 yılları arasında Bilkent Üniversitesi'nde "Turkish Public Law" dersini, 2003-2009 yılları arasında da Başkent Üniversitesi'nde “Hukuk ve Siyasetö dersini verdi.

AYM Üyeliğine Gül seçmişti

17 Nisan 2012 tarihinde, dönemin Cumhurbaşkanı Abdullah Gül tarafından Anayasa Mahkemesi üyeliğine seçilen Arslan, evli ve 4 çocuk babası.

“Gizli Ajandan Olmadı”

Seçimin ardından bir basın açıklaması yapan eski Başkan Haşim Kılıç, şunları söyledi; “Yapılan spekülasyonlara cevap vermem gerekiyordu. Hiçbir zaman gizli ajandam olmadı. Aday arkadaşlar benden süre istedi. 42 yıllık hizmetimin sonuna geldim. Bunun 25 yılı AYM’de geçti. Bu 25 yılın büyük bölümü yöneticilikle geçti. Bu arkadaşlarımın bana olan güveni, saygısı ve bir destekle böyle bir noktaya geldiğini ifade etmek isterim. Beni bu mahkemenin yöneticiliğinde bu kadar uzun tutan geçmişte görev alan ya da bugün görevde olan arkadaşlarımın tamamına teşekkürü borç biliyorum.

Bu 25 yılda neler oldu uzun uzun analizini yapmak istemiyorum. AYM’de en önemli yapılan şey ne oldu derseniz bir tek ses vardı. Bugün geldiğimiz noktada geçmişte kalan sınırlayıcı, daraltıcı ve yasaklayıcı anlayıştan hak ve özgürlüklerin önüne açan ve özgürlükçü anlayışla olaylara yaklaşan anayasanın niteliklerini, evrensel niteliklerle dolduran bir Anayasa Mahkemesi var. Bundan dolayıdır ki AYM yurt içi ve dışında haklı övgü kazanmıştır. Geride bıraktığımız arkadaşların bu görevi en iyi şekilde yerine getireceğine eminim. 2010 yılında bireysel başvuru hakkı bizim mahkememize verildi. Bunun başarı ile yürütüldüğünü belirtmek isterim. Bugün AYM bireysel başvuruya bakmış olduğu ve baktığı kararlar sonunda burası temel hak ve özgürlükler mahkemesine dönüşmüştür.

Kaynak: Editör:
Etiketler: arsiv
Yorumlar
Haber Yazılımı