Haber Detayı
10 Şubat 2015 - Salı 13:01
 
Haşim Kılıç kararını açıkladı
GÜNDEM Haberi
Haşim Kılıç kararını açıkladı

Daha emekli olmadan hakkında çıkan “siyasete girecek” iddiaları bugün de süren Anayasa Mahkemesi eski Başkanı Haşim Kılıç, kararını açıkladı Kılıç, AYM Başkanlık seçimi sonrası yaptığı basın açıklamasına “Siyaset projem yok” dedi.

Siyasete girip girmeyeceği çok tartışılan AYM eski Başkanı Haşim Kılıç, AYM seçimleri ardından emeklilik dilekçesini verdi. Mart ayında emekliliği dolan Kılıç’ın Milletvekilliği için istifaların son günü olan 10 Şubatta emeklilik dilekçesini vermesiyle siyasete gireceği fikri güçlenen Kılıç, siyaset düşünmediğini açıkladı.

Başkanlık seçimi sonrası bir basın açıklaması yapan Kılıç, gazetecilerin “Siyasete mi gireceksiniz?” sorusuna şöyle cevap verdi, “Siyasi projem yok. Bugün emeklilik kararımın temelinde az önce ifade ettiğim gibi yeni seçilen arkadaşıma daha rahat çalışma ortamı bırakmak için aldım. Bu kararımı siyasi proje olarak değerlendirmeyin. Böyle bir projenin devamı değil bu. 25 yıllık burada edindiğin tecrübe temel hak ve özgürlüklerle ilgili çalışmalarımı aktaracağım. Doğruları söylemeye devam edeceğim, bu bir yerde başkan olmak ya da siyasi figür olmakla yürümesi gerekmiyor.”

 “Tek Çatı Altında İki Başkan Olmaz”

Kılıç, erken emeklilik dilekçesinin nedenini ise şöyle açıkladı, “Bugüne kadar AYM’de yaptığım görevimi emekli olduktan sonra da mücadelemi sürdüreceğim. Doğruları, yanlışları söyleyeceğim. Kim alınırsa alınsın etkilenmiyorum. Biz bu olduğunu sürdürmek zorundayız. İnsanlar düşüncelerini ifade etmelidir. Konuşmadan birbirimizi nasıl anlayacağız. İfade özgürlüğünün çok önemli olduğunu düşünüyorum. Bu konuda şahsıma yapılan eleştirileri hep bu çerçevede gördüm. Bugün yeni başkanımızı seçmiş bulunuyoruz. Emeklilik kararımı vermiş bulunuyorum. Dilekçemi gönderdim artık emekliyim. Bir ay önce böyle bir karar aldı. Konuşmamın bayında da söylediğim gibi yasa gereği 2 ay önce başkanın seçilmiş olması bu yıl uygulandı. Şuanda bu çatı altında iki başkan var. Tek çatı altında iki başkan olmaz. Seçilmiş olan arkadaşımın daha rahat çalışması adına emeklilik kararımı aldım. Seçilen ve kalan arkadaşlarıma başarı diliyorum.  Aziz milletime e veda ediyorum. Onların hak ve özgürlüklerini her platformda korumaya devem edeceğim. Bu nefes bu bedende olduğu sürece bu görev devam edecektir. Bizim sorunları konuşmaya ihtiyacımız var. Türkiye’de artık öyle bir nefret söylemi gelişmeye başladı ki kutuplaşmanın ayrımlaşmanın farklı zeminlerde diyalog kurmasını kaybediyoruz. Türkiye’nin en büyük tehlikesi nefret söyleminin doğurduğu ortamdır. Bu konuda siyaset aktörlerinin ılımlı anlayışına ihtiyacımız olacaktır.”

Haşim Kılıç’ın basın açıklamasındaki sert ifadeler ise dikkat çekiciydi. Kılıç siyasete girmese de giderayak yaptığı açıklamalarla bir süre daha konuşulacağa benziyor.

Kaynak: Editör:
Etiketler: arsiv
Yorumlar
Haber Yazılımı