Haber Detayı
12 Şubat 2015 - Perşembe 15:31
 
Öğrencilerein parası iade edilecek
GÜNDEM Haberi
Öğrencilerein parası iade edilecek

Hükümet sözcüsü Bülent Arınç, Katlamalı üniversite harçlarıyla ilgili öğrencilere müjde verdi. Öğrencilerden büyük tepki alan ve YÖK Başkanı’nın başvurusu ile üzerinde görüşülen Katlamalı Üniversite Harçları alınmayacak.

Hükümet sözcüsü Bülent Arınç, Katlamalı üniversite harçlarıyla ilgili öğrencilere müjde verdi. Öğrencilerden büyük tepki alan ve YÖK Başkanı’nın başvurusu ile üzerinde görüşülen Katlamalı Üniversite Harçları ile ilgili açıklamalarda bulunan Arınç, "4, 5 ve 6 yıllık lisans programları içerisinde mezun olan öğrencilerimizden harç almıyoruz. Bundan sonra da alınmamaya devam edecektir. İlgili dönem içerisinde mezun olamayan öğrencilerden normal öğrenim için arttırımsız olarak katkı payı alınacaktır” dedi.

“Ödeyenlerin Paraları İade edilecek”

Arınç, eğitimi uzatan öğrencilerden katlamalı değil normal harç ücreti alınacağını söyledi. Karar çıkmadan Katlamalı Harcı yatıranlarla ilgili ise şunları söyledi, "Öğrencilerimize bir müjdemiz olmalı. Başbakanımız bildiğiniz gibi katlamalı harç konusunu durdurmuştu. Başbakanımız hem Milli Eğitim Bakanlığına hem Yüksek Öğretim Kurumuna talimat vermek suretiyle harç uygulaması durdu ve bu konuda bir yasal düzenleme yapılmasını istedi. 4, 5 ve 6 yıllık lisans programları içerisinde mezun olan öğrencilerimizden harç almıyoruz. Bundan sonra da alınmamaya devam edecektir. İlgili dönem içerisinde mezun olamayan öğrencilerden normal öğrenim için arttırımsız olarak katkı payı alınacaktır. Lisansüstü programlarından da öngörülen süre içerisinde mezun olamayanlardan arttırımsız katkı payı alınacaktır. Bugüne kadar arttırımlı olarak katkı payı ödemiş olanlar varsa normalin dışındaki kısım kendilerine iade edilmiş olacak." 

Kaynak: Editör:
Etiketler: arsiv
Yorumlar
Haber Yazılımı