Haber Detayı
12 Şubat 2015 - Perşembe 15:32
 
Müzakereler başlayacak
SİYASET Haberi
Müzakereler başlayacak

HDP Eşbaşkanı Figen Yüksekdağ, çözüm sürecinde bir iki hafta içerisinde somut aşamaya geçilebileceğini vurgulayarak, “Müzakereye geçiş hazırlığı yapılıyor.

Açıklama geldiğinde bu safhaya geçilmiş olacak. Hükümetten iki hafta içinde adım atmasını bekliyoruz” dedi.

Meclis’te HDP grubunda gazetecilerle sohbet eden Yüksekdağ, güvenlik paketi, genel seçimler ve çözüm sürecine yönelik açıklamalar yaptı. Açılım süreci ile ilgili önemli açıklamalar yapan Yüksekdağ, “Şu an süreç tam olarak müzakereye geçilmesi sürecidir. Müzakereye geçilmediği zaman ortak açıklama da olmaz. Biz önümüzdeki günlerde bir ortak açıklama bekliyoruz diye anlaşılmasın. Şu anki önümüzdeki iki haftalık aşama müzakereye geçilmesi, başlaması aşamasıdır” ifadelerini kullandı.

“Barajı Aşacağız”

Yüksekdağ, ertelenen güvenlik paketinin sürecin ruhuna aykırı ve ertelenmesinin Türkiye’nin hayrına olduğunu da belirtti. Yüksekdağ, genel seçimlerde HDP’nin barjı aşmaması ihtimaliyle ilgili ise şu ifadeleri kullandı, “Hükümet eliyle yürütülecek darbe dışında, başka hiçbir şey HDP’yi engelleyemez. Komploya başvurmazlarsa HDP’nin barajın aşmasının önünde hiç bir engel yok.”

Kaynak: Editör:
Etiketler: arsiv
Yorumlar
Haber Yazılımı