Haber Detayı
12 Şubat 2015 - Perşembe 15:37
 
Bürokratlar görevlerine geri dönebilir mi?
SİYASET Haberi
Bürokratlar görevlerine geri dönebilir mi?

Milletvekilliği hayali ile görevlerinden istifa eden ve birçoğu üst düzey yönetici olan bürokratların milletvekili olmaması durumunda görevlerine devam edip edemeyecekleri merak konusu.

İstifaların ardından birçok önemli devlet kurumunda yeni görevlendirmeler gerçekleştirilmeye başlandı. Peki, vekil adayı olamayan ya da vekil seçilemeyenler kurumlarına dönebilecekler mi?

Bürokraside yaşanan istifa furyasıyla birlikte merak edilen konulardan biri de vekil olamayanların görevine geri dönüp dönemeyeceği oldu. 298 sayılı Seçimlerin Temel Hükümleri ve Seçmen Kütükleri Hakkında Kanunun ek 7’nci maddesine göre, Yargı mensupları ile Askeri görevdekiler dışında olanlar YSK sonuçları sonrası görevlerine dönebilir.

İlgili Madde Şöyle; "Yüksek mahkeme üyeleri, hakimler, savcılar ve bu meslekten sayılanlar ile Subay ve Astsubaylar hariç olmak üzere; milletvekili ve mahalli idareler genel ve ara seçimlerinde aday ve aday adayı olan Devlet memurları ve diğer kamu görevlileri, adaylığı veya seçimi kaybetmeleri halinde, Yüksek Seçim Kurulunca seçim sonuçlarının ilanını takip eden bir ay içinde müracaat etmeleri kaydıyla eski görevlerine veya kazanılmış hak aylık derecelerindeki başka bir göreve dönebilirler."

Buna göre, milletvekili adayı olamayan ya da milletvekili seçilemeyen bürokratlar eğer istifa ettikleri göreve asaleten başka biri getirilmişse aynı göreve dönemeyecekler, fakat “kazanılmış hak” olarak uzmanlık alanlarında başka bir göreve dönebilirler.

Seçimlerin Kesinleşmesinden Sonra 1 Ay İçinde Başvuru Olacak

Kanuna göre, "Yüksek Seçim Kurulunca seçim sonuçlarının ilanını takip eden bir ay içinde" ifadesi kullanılsa da, YSK sonuçları beklenmeden de göreve geri döndürülmektedir. Bu bağlamda, aday adaylığı listelerinin kesinleşeceği 24 Nisan'dan itibaren göreve geri dönmek mümkündür. Milletvekili olmak için yapılan istifa, 657 sayılı Kanunun 92. maddesinde yer alan "iki defadan fazla istifa etmemiş olmak" kapsamına girmez

Üst Düzey Bürokrat, 657 Maaşını Kaybedecek

2011 yılından sonra üst düzey kadrolara atananların maaşları 666 sayılı KHK'ya göre atanmaktadır. Ancak görevde olanların maaşları eski sisteme göre ödenmektedir. Diğer yandan, bürokratların istifa etmekle görevle ilişikleri kesilmiştir. Bu nedenle göreve geri dönmek isteyen üst düzey bürokratlar eğer 666'da unvanları sayılmış ise 666'ya göre maaş alacaktır.

Kaynak: Editör:
Etiketler: arsiv
Yorumlar
Haber Yazılımı