Haber Detayı
12 Şubat 2015 - Perşembe 17:33
 
Üçüncü havalimanı 2017’de hazır
EKONOMİ Haberi
Üçüncü havalimanı 2017’de hazır

Üçüncü havalimanı çalışmalarını inceleyen Başbakan Ahmet Davutoğlu, Havalimanının 2017’de açılacağını söyledi.

Başbakan Ahmet Davutoğlu, yapımı devam eden İstanbul'a yapılacak üçüncü havalimanında incelemelerde bulundu. Başbakan Davutoğlu, yeni havalimanının 29 Ekim 2017'de açılacağını belirterek, "Bu çapta bir projenin, Türk firmaları tarafından üstlenilmesi, başlı başına ekonomi, firmalarımızın ve inşaat sektörünün ulaştığı düzeyi gösteren olağanüstü güzel bir göstergedir. Çok büyük bir proje, maliyeti ve finansmanı itibarıyla... Ama aynı zamanda İstanbulumuzun çevre dokusu ve bu bölgenin zemini itibarıyla da son derece duyarlı olmamız gereken bir proje. Projenin büyüklüğü ile İstanbulumuzun çevre dokusuna gösterdiğimiz duyarlılık, at başı giden hususlardır. Böylesine bir projenin uzun dönemli üstlenilmiş olması ülkenin istikrarına duyulan güvenin de çok çarpıcı bir işaretidir" dedi.

Maliyet Artışı İddiası

Davutoğlu, döviz kurundaki artışın projelerde maliyeti arttırdığı iddiasının hatırlatılması üzerine "Böyle bir gözden geçirmeye ihtiyaç yok zaten bütün bu planlamalar, Euro bazında yapıldı. Euro bazında herhangi bu anlamda bir kayıp ya da yeniden değerlendirmeyi gerektiren bir tablo söz konusu değil” diye konuştu.

Atatürk Havalimanı Ne olacak?

Atatürk Havalimanı’nın gelecekteki durumunun istişare edileceğini ifade eden Ahmet Davutoğlu, “Atatürk Havalimanı Cumhurbaşkanımızın da başbakanlığı döneminde açıklamaları oldu. Tekrar konuşulur, planlanır. Şehrin içinde kaldığı için havalimanı dışarı taşınıyor. Özel inişler için tanzim edilebilir. Geri kalan alan yeşil alana dönüştürülebilir diye bir düşüncemiz var. Ama bunlar istişare edilebilir” diye konuştu.

İsim Daha Sonra

Davutoğlu, bir soru üzerine yeni havalimanının isminin istişare sonucu belirleneceğini belirterek, “Şu ana kadar ilan edilmiş bir isim yok. İstişare edilir, İstanbul’a yakışan bir isim üzerinde çalışılır. Önemli olan önce bebeğimizin güzel şekilde dünyaya gelmesi. Öncelikle onun ortaya çıkması, hepimizi gururlandırılacak şekilde takdim edilmesi. İsimlendirme daha sonra en uygun şekilde yapılır” dedi.

Kaynak: Editör:
Etiketler: arsiv
Yorumlar
Haber Yazılımı