Haber Detayı
12 Şubat 2015 - Perşembe 21:53
 
115 numaralı nostaljik Tramvay kutlandı
YAŞAM Haberi
115 numaralı nostaljik Tramvay kutlandı

Beyoğlu İstiklal Caddesi’nin sembolü haline gelen nostaljik tramvay, 101’nci yaş gününü kutladı.

Nostaljik Tramvayların 101. yılı Tünel Meydanı İETT Genel Müdürlüğü önünden başlayarak kutlandı. nostaljik tramvayların süslendiği, yolculara salep ikram edildiği  kutlamada, Sürpriz hediyelerle karşılanan yolculara nostaljik tramvay görünümlü kitap ayraçları ve hatıra yastıklar hediye edildi.

Kutlamada konuşan İETT Genel Müdürü Mümin Kahveci, bugünün doğum günü olmasının yanı sıra ayrı bir anlamının da 115 numaralı tramvayın hizmete alınışı olduğunu ifade etti. İstanbul’un ilk tramvaylarından biri olan 115 numaralı tramvayın aynı zamanda köprü geçen ilk tramvay olduğunu belirten Kahveci, “Galata Köprüsü’nü ilk geçen tramvay olan 115 numaralı tramvayı aslına uygun olarak yeniledik ve İstiklal Caddesi yolcularına armağan ediyoruz.” dedi.

115 Numaralı Tramvayın’ın Önemi

115 numaralı tramvay 1914 yılında üretildi. İETT’ye ait ilk elektrikli tramvaylardan olan araç kırmızı renkli. 1914 yılında hizmete girdiğinden Eminönü ile Galata’yı birbirine bağlayan Galata Köprüsü üzerinden geçen ilk tramvaydır. Taksim-Tünel hattında çalışan nostaljik tramvayla aynı modeldir.

115 numaralı tramvay, Avrupa yakasında uzun yıllar hizmet verdikten sonra 1961 yılında Anadolu yakasına nakledildi. 1966 yılına kadar da bu bölgedeki hatlarda çalıştı. Anadolu Yakasındaki tramvayların kaldırılması üzerine İETT İkitelli Garajı’na alındı.  1989 yılında Taksim-Tünel hattında nostaljik tramvay çalışmalarının başlamasıyla birlikte araçlar yeniden bakım ve restorasyon yapıldı. Taksim’de bulunan tramvay atölyesine alınan 115 numaralı tramvay geçtiğimiz yıl İETT’li ustalar eliyle İETT emeklilerinin destekleriyle yeniden ayağa kaldırıldı.

Kaynak: Editör:
Etiketler: arsiv
Yorumlar
Haber Yazılımı