Haber Detayı
12 Şubat 2015 - Perşembe 20:46
 
Ateşkes kararı umut verdi
DÜNYA Haberi
Ateşkes kararı umut verdi

Ukrayna'da süren iç savaşın görüşüldüğü toplantıdan sevindiren haber geldi 4 Ülke liderinin katıldığı zirveden çıkan kararı açıklayan Rusya Devlet Başkanı Putin, Ukrayna'da süren iç savaşta ateşkes sağlandığını, ateşkesin 15 Şubat'ta uygulanacağını açıkladı.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Almanya Başbakanı Angela Merkel, Ukrayna Devlet Başkanı Petro Poroşenko ve Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande'ın Ukrayna krizini görüşmek üzere bir araya geldiği ve 16 saat süren zirveden iyi haber geldi. Kameraların karşısına geçen Putin, 15 Şubat'tan itibaren ateşkes ilan edildiğini açıklayarak, "en önemli konuda anlaşmaya vardık" dedi.

Silahsızlanma Kararı Verildi

Misk zirvesine katılan dört ülke liderinden basının karşısına ilk çıkan Putin, “En önemli konuda yine de anlaşmaya varabildik. Ukrayna’nın doğusunda 15 Şubat 00:00 itibarıyla ateşkes ilan edilecek. Ateşkes yanı sıra cephe hattında tarafların bulundurduğu ağır silahları geri çekilecek” dedi. Putin, “Donetsk ile Lugansk bölgelerinin siyasi statüleriyle ilgili görüşmeler devam edecek. Bu süreç aynı zamanda Ukrayna’nın gerçekleştirmeyi vaat ettiği anayasal reforma da bağlı. Minsk zirvesinde pürüz yaşanmasının ana nedeni Kiev yönetiminin Donetsk ile Lugansk temsilcilerini muhatap olarak görmemesi neden olmuştur” ifadesini kullandı.

İkinci Turda Karar

Görüşmelerde Rusya'nın öne sürdüğü koşulları "Kabul edilemez" bulan Ukrayna Devlet Başkanı Poroşenko, "Barış için yine de umut var" demişti. Görüşmelerin ikinci turuna geçen taraflar, 7 saat süren toplantının ardından koşullarda uzlaşamadı. Ancak taraflar arasında 15 Şubat'ta bir ateşkes uygulanmasına karar verildi.

Kaynak: Editör:
Etiketler: arsiv
Yorumlar
Haber Yazılımı