Haber Detayı
13 Şubat 2015 - Cuma 21:59
 
Demirtaş: Barışı seçime heba etmeyelim
SİYASET Haberi
Demirtaş: Barışı seçime heba etmeyelim

HDP Eş Başkanı Selahattin Demirtaş, Açılım süreci ile ilgili “Çözüm süreci konusunda hükümet seçimden önce adım atmazsa biz yeniden barış diyeceğiz, çatışmalı bir sürecin başlamasını doğru bulmuyoruz” diye konuştu.

Bingöl’de konuşan HDP Eş Başkanı Selahattin Demirtaş, açılım süreci ile ilgili önemli açıklamalarda bulundu. Hükümeti açılım söylemini seçim malzemesi olarak kullanmakla suçlayan Demirtaş, “10 maddenin görüşüleceği müzakerelerin 45 gün önce başlaması gerekiyordu, başlamadı. Bunun önündeki tek engel hükümettir. HDP ve hükümet ortak açıklama yaparsa bu açıklama Kandil ve İmralı'nın değil HDP ve hükümetin ortak açıklaması olacak. Çözüm süreci konusunda hükümet seçimden önce adım atmazsa biz yeniden barış diyeceğiz, çatışmalı bir sürecin başlamasını doğru bulmuyoruz” ifadelerini kullandı.

''Hükümet Adım Atmalı”

Demirtaş, seçim döneminde politikalara dikkat edilmesi gerektiği uyarısında da bulunarak, "AKP kendi atması gereken adımları atsın. Görünen o ki seçimde kendine yarayacak bir hamle yaptırmaya çalışıyor. Bu çok tehlikeli bir anlayıştır. Barış meselesi seçimlere kurban edilecek bir mesele değil. Her seçimde AKP oy uğruna barışı heba etmiştir. Oyu aldıktan sonra barış meselesini ertelemiştir. Bu defa da yapmak istediği budur. AKP şu anda barış meselesinde seçime oynuyor. Asla ciddiyet yok, adım atma niyeti yok. Olsa zaten parlamentoda güvenlik paketi yerine barış paketleri sıraya girerdi. Hükümet çağrı yapma yerine adım atsın. Süreç ilerlemiyor ben ve partim bu durumdan çok rahatsızız. Hükümet ne zaman gaza bastı ki başkaları frene bassın, hükümet adım atsın ki biz de PKK'yı adım atması için zorlayalım” diye konuştu.

CHP ve MHP’ye Yüklendi

CHP ve MHP’yi de eleştiren Demirtaş, muhalefet partilerini tetikçilikle suçlayarak, "Nasıl biri çıkar da, kendi sultanlarına karşı çıktığını görünce çıldırıyor. Kendi partisine karşı protesto yapıldığını görüyor ve çıldırıyor. Şimdi buna adam öldürme yetkisi veriyor. Başbakan Davutoğlu, çıkmış her yerde bu yasa çıkacak diyor. Bu kadar cinnet halindeler. Her gün gençleri öldürecekler, şimdiye kadar zaten yüzlercesini öldürdüler ama şimdi daha kolay öldürecekler. Nasıl bunları önleyebiliriz? Tek yolu HDP'nin parlamentoda çok güçlü bir yere gelmesiyle kesilir. Kim hesabını CHP ve MHP üzerine kuruyorsa, hesabını gözden geçirsin. Onların muhalefet tarzı AKP'ye yaradı. AKP'den daha fazla tekçi oldular. AKP ile ırkçılık yarışına girdiler. Bugün CHP ve MHP'ye verilen her oy, AKP'ye yarıyor. AKP'yi durdurabilecek tek parti HDP kaldı" dedi.

Kaynak: Editör:
Etiketler: arsiv
Yorumlar
Haber Yazılımı