Haber Detayı
16 Şubat 2015 - Pazartesi 17:04
 
Davutoğlu: Kadına uzanan eller kırılsın
SİYASET Haberi
Davutoğlu: Kadına uzanan eller kırılsın

Başbakan Ahmet Davutoğlu, Mersin’de öldürülen üniversiteli Özgecan Aslan’ın katilleri için “Adaletin onlara en sert şekilde mukabelede bulanacağına inanıyorum” dedi Davutoğlu, Antalya’da açılacak gençlik merkezine Özgecan Aslan isminin verileceğini açıkladı.

 Davutoğlu, Antalya’da partisinin İl Kadın Kolları’nın Turgut Özal spor Salonu’nda düzenlediği kongresine katıldı. Davutoğlu, kongrede yaptığı konuşmasına, “Demokrasi mücadelesi gerektiğinde sağına soluna bakmadan öne çıkan Ak Parti’nin ak kadınlarına, ak bacılarına selam olsun” diyerek başladı.

‘Acısı unutulmasın’

Başbakan Davutoğlu, Mersin’in Tarsus ilçesinde Özgecan Aslan’ın vahşete kurban gitmesinin yürekleri dağladığını söyleyerek,“Masum bir genç kızımız hunharca katledildi. Özgecan kardeşimize buradan bir kez daha rahmet diliyorum. Evladımıza bunu yapanları lanetliyorum. Adaletin onlara en sert şekilde mukabelede bulanacağına inanıyorum” dedi. Özgecan’ın annesi Songül Aslan’la telefonla konuştuğunu belirten Davutoğlu, “Bu tür şiddetin bir daha olmaması için ne gerekiyorsa yapacağız. Bugün Antalya’dan bir kez daha bu hunharca katliamı lanetliyor ve Özgecan kardeşimizin adının yaşaması için, herkesin bu adı anması için Antalya’dan bir haberimizi ailesine iletiyorum. Antalya’da bir gençlik merkezi açıyoruz. Bu gençlik merkezinin adını Özgecan Aslan koyacağız. Ta ki bu genç kızımın acısı unutulmasın. Ta ki bu genç kızımızı katledenler karşısında bütün bir millet olarak” diye konuştu.

“Kim olursa olsun o el kırılsın”

Konuşması salondan yükselen “Kadına uzanan eller kırılsın” sloganıyla kesilen Başbakan Davutoğlu, “Ne güzel söylüyorsunuz. Özellikle de erkeklerin bu sloganı her yere yaymasını istiyorum. Kadına uzanan eller kırılsın. Kim uzatırsa uzatsın kadına uzanan eller kırılsın. O elleri kıracağız” diye konuştu. Davutoğlu “Hükümet ne kadar tedbir alırsa alsın en önemli koruma faaliyeti kadına saygı ile başlar. En önemli koruma faaliyeti daha aile eğitiminde kızlarımıza ve erkeklerimize büyüdüklerinde şiddetten uzak durmaları yönünde verdiğimiz eğitimle başlar. Kadınlar bizim başımızın tacıdır. Annelerin ayaklarını altından öpmeyi en büyük nimet sayan kültürden geliyoruz” dedi.

Seferberlik başlattı

Başbakan Davutoğlu, Antalya’dan kadına yönelik şiddete karşı bir kampanyayı da başlattığını söylerken, “Ben ve eşim bugünden itibaren kadına yönelik şiddet konusunda kapsamlı bir seferberlik başlatıyoruz. Sizler de buna eşlerinizle birlikte katılın. Özgecan için, şiddet görmüş bütün kadınlar için kadınlarımız seslerini yükseltmeli. Ayağa kalkmalı. Hep beraber ayağa kalkalım” dedi. Salondakilerin “Kadına uzanan eller kırılsın” sloganlarının ardından Başbakan Davutoğlu da bu sloganı 3 defa tekrarladıktan sonra, “Kadına uzanan eller kırılacak, inşallah. Kim ne sebeple olursa olsun, hele kadına yönelik şiddet kullanırsa karşısında sizleri bulmalı. Kadına yönelik şiddeti tümüyle ortadan kaldırmak için seferberlik ilan ediyoruz” dedi. 

Kaynak: Editör:
Etiketler: arsiv
Yorumlar
Haber Yazılımı