Haber Detayı
17 Şubat 2015 - Salı 09:54
 
CHP’de kazan kaynamaya başladı
SİYASET Haberi
CHP’de kazan kaynamaya başladı

7 Haziran Genel seçimlerine start verildi  Aday adayları hızla ortaya çıkmaya başladı Parti kulisleri de kaynamaya başladı CHP’de de adaylar konusunda çalışmalar devam ediyor.

CHP Parti Meclisi toplantısında alınan karar ile 85 seçim bölgesinin 55'inde milletvekili adayları ‘kontenjanlı’ hakim gözetiminde ön seçimle belirlenecek. Ayrıca CHP vekillik adaylığında ilk sıraları kadınlara ayırma kararı aldı. CHP’nin aday kontenjanları ise CHP içinde şimdiden çeşitli iddialara neden oluyor.

CHP Parti Meclisi toplantısında alınan karar ile 85 seçim bölgesinin 55'inde milletvekili adayları ‘kontenjanlı’ hakim gözetiminde ön seçimle belirlenecek. Aralarında Eskişehir, Hatay ve Yalova’nın da bulunduğu 30 ilde merkez yoklaması, 10 ilde ise kontenjanlı parti örgütü gözetiminde eğilim yoklaması yapılacak. Toplantıya ilişkin kararları açıklayan CHP Parti Sözcüsü Haluk Koç kontenjan uygulamasının olacağı “İstanbul, Ankara ve İzmir 1. sıra adayları kadın olacağını söyledi. Koç, Siyasi Partiler Yasası ve CHP İç Tüzüğü'nün öngördüğü kontenjan ve merkez adaylarının ise belirli seçim bölgelerinde kullanılacağını dile getirdi.

41 İlde Ön Seçim Yapılacak

CHP Parti Meclisi’nin aldığı karara göre Afyonkarahisar, Aksaray, Amasya, Ankara, Antalya, Aydın, Balıkesir, Bartın, Bilecik, Bolu, Burdur, Bursa, Çanakkale, Çorum, Denizli, Düzce, Edirne, Erzincan, Giresun, Isparta, İstanbul, İzmir, Karabük, Karaman, Kırıkkale, Kırklareli, Kırşehir, Kilis, Konya, Kütahya, Manisa, Nevşehir, Niğde, Ordu, Osmaniye, Rize, Samsun, Sinop, Sivas, Uşak ve Yozgat’ta ön seçim ile adaylar belirlenecek. Bu illerden İstanbul, Ankara, İzmir’de fermuar adı verilen yöntemle adaylar belirlenecek.

39 Kontenjan

Ön seçimin yanı sıra bazı illerde Parti yönetiminin belirlemesi için kontenjanlar oluşturuldu. Buna göre; İstanbul 1. Bölge 1, 3, 5, 7, 9; İstanbul 2. Bölge 1, 3, 5, 7; İstanbul 3. Bölge 1, 3, 5, 7 ve 9’ncu sıra adayları parti yönetimi kontenjanı olarak ayrıldı. Ankara 1. Bölge 1, 3, 5, 7; Ankara 2. Bölgede ise 1 ve 3. sıra adaylar parti yönetimi kontenjanından olacak. İzmir 1. Bölge 2, 4 İzmir 2. Bölgede ise 2, 4 ve 6. sıra adayları Genel Merkez’in kontenjanı olarak ayrıldı.

Aday Adaylığı Başvuruları 17-24 Şubat'ta

Parti Meclisi'nde alınan karara göre adaylık başvuruları 17-24 Şubat tarihleri arasında Genel Merkez'e yapılacak.

Kaynak: Editör:
Etiketler: arsiv
Yorumlar
Haber Yazılımı