Haber Detayı
18 Şubat 2015 - Çarşamba 14:00
 
Adaylık için tarihler belli oldu
SİYASET Haberi
Adaylık için tarihler belli oldu

Milletvekilliği için aday adaylığı başvuru tarihleri ve başvuruda alınacak ücretler netleşti Milletvekili aday adayı olmak isteyenler partilere 500 lira ile 7 bin 500 lira arasında ödeme yapacak. Bağımsız adaylar ise 10 bin 160 lira ödeyecek.

7 Haziran Genel seçimleri için aday adaylığı başvuru tarihleri ve Partilere ödenecek ücretler netleşti.

Ak Parti için 20 Şubat son

AK Parti'de, 11 Şubat'ta başlayan aday adaylığı başvuruları, 20 Şubat'ta sona erecek. Başvurular, Genel Merkez ve il başkanlıkları üzerinden yapılıyor. AK Parti, aday adaylık başvurusu için özel aidat olarak erkek adaylardan 5 bin lira, kadın adaylardan 2 bin 500 lira alacak, engellilerden ücret talep etmeyecek. AK Parti'de, 28 Şubat-1 Mart tarihleri arasında teşkilat temayül yoklaması yapılacak. Temayül yoklamasından sonra, parti içinde yapılacak çalışmalar, Genel Başkan ve Başbakan Ahmet Davutoğlu başkanlığında, 23 Mart-7 Nisan tarihleri arasında düzenlenecek toplantılarla sonuçlandırılacak.

CHP  önseçim heyecanı

CHP'de adaylık başvuruları 24 Şubat'ta sona erecek. CHP Parti Meclisi (PM), 7 Haziran seçimlerinde, 85 seçim bölgesinin 55'inde ön seçim yöntemiyle milletvekili adaylarını belirleme kararı aldı. Bunun 45'inde tüm üyelerin katılımıyla hakim denetiminde önseçim, 10'unda ise yine örgüt denetiminde önseçim yapılacak. CHP'de, kontenjan adaylığı için başvuracaklardan 7 bin 500 lira, önseçime girecek adaylardan 5 bin lira, kadınlar, engelliler ve gençlerden ise 2 bin 500 lira ücret alınıyor.

MHP 2 BİN TL İSTİYOR

Milletvekili aday adaylığı için başvuruların 12 Mart-18 Mart 2 tarihleri arasında yapılacak MHP'de başvurular MHP Genel Merkezi Seçim İşleri Kayıt Kabul Birimine şahsen alınacak. MHP'de aday adaylarından 2 bin lira başvuru aidatı alınacak.

HDP'de gençler Jest

Genel seçimlere parti olarak girme kararı alan ve bu kararı büyük tartışma yaratan HDP’de ise  16 Şubat'ta başlayan başvurular 2 Mart'a sona erecek. HDP'ye aday adaylığı için başvuruda bulunan erkekler 2 bin lira, kadın ve 27 yaş altındaki gençler ise bin lira ödeyecek. Engelli aday adaylarından ücret talep edilmeyecek.

Vatan Partisi ücret almıyor

Başvuruların 7 Nisan'a kadar devam edeceği Vatan Partisi başvurular için adaylardan ödeme talep etmiyor. 

BBP'de aday adaylığı müracaatları 6 Mart'a kadar devam edecek. Başvurularda erkek adaylardan 500 lira adaylık başvuru ücreti alınırken, kadın ve engelli adaylardan ücret talep edilmiyor.

Saadet Partisi de milletvekili aday adaylığı için başvuruda bulunanlardan bin lira katkı payı alacak. Parti engelli aday adaylarından katkı payı istemiyor. 

Bağımsızlar 10 Bin TL Hazırlasın

Bağımsız milletvekili adayı olmak isteyenler, 7 Nisan Salı günü, saat 17.00'ye kadar milletvekili seçilmek istedikleri çevrenin il seçim kuruluna başvuracak. Adaylar, en yüksek derecedeki devlet memuruna mali haklar kapsamında yapılan her türlü ödemelerin bir aylık brüt tutarı kadar parayı ilgili mal sandığına yatıracaklar. Emanete yatırılacak para miktarı 10 bin 167 olarak belirlendi. Bağımsız adayların, adaylıktan vazgeçmeleri halinde emaneten yatırdıkları paraları geri almaları için 11 Nisan'a kadar istifalarını YSK'ya bildirmeleri gerekiyor.

Kaynak: Editör:
Etiketler: arsiv
Yorumlar
Haber Yazılımı