Haber Detayı
20 Şubat 2015 - Cuma 20:27
 
Abdullah Gül milletvekilliği adaylığıyla ilgili konuştu
SİYASET Haberi
Abdullah Gül milletvekilliği adaylığıyla ilgili konuştu

11’nci Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, milletvekilliği adaylığıyla ilgili soruları yanıtladı Gül,” Ben bu partinin kurucusuyum hatta ondan öte bu harekâtı başlatanlardanım” dedi.

Gül'ün milletvekilliği konusunda  "Erken veya en azından böyle bir talep ve ortam oluşmuş değil" diyen Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun ardından Gül de konu hakkındaki soruları yanıtladı. Davutoğlu'nun sözleri hatırlatılan Gül, "Cumhurbaşkanlığı döneminde partiler üstü bir görev yaptım. Mesafeli durmaya gayret ettim. Ancak partime döneceğimi söylemiştim. Ben bu partinin kurucusuyum hatta ondan öte bu harekatı başlatanlardanım.  Sonra da partinin reformcu çalışmalarına liderlik ettim.Bu ne demek artık arkadaşlarımın yapacakları çalışmaları desteklerim" diye konuştu.

İç Güvenlik Paketi

Abdullah Gül, Meclis'te kavgalara neden olan İç Güvenlik Paketi’nin yeniden gözden geçirilmesi gerektiğini belirten Gül, “Şunu söylemek isterim; arkadaşlarımızın, hükümetin bunu bir kez daha gözden geçirmelerini açıkçası tavsiye ederim. Bazı düzeltmelerin yapılması gerektiğini inanıyorum. Soğukkanlılıkla bakmak lazım. Güvenliki konular, konjoktürel olmaması lazım. Özellikle polise verilen aşırı yetkiler... Daha yakın dönemde polisin yetkilerini, özellikle dinlemeyle ilgili yetkilerini nasıl istismar ettiğinin örnekleri ortaya çıkarken daha dikkatli olmak gerekir. Ümit ederim ki, arkadaşlarım bunu tekrar gözden geçirir, bazı düzeltmeleri yaparlar diye tavsiye ederim" dedi.

Başkanlık Sistemi

11. Cumhurbaşkanı Gül, gündeme gelen başkanlık sistemiyle ilgili bir soru üzerine ise şunları söyledi, "Bu konuların bilinirek tartışılması önemli. Nasıl bir başkanlı, bu çok önemli. Türk tipi bir başkanlık sistemi olmaması gerekir. Eğer olacaksa; ABD’de olduğu gibi, gerçekten kuvvetler ayrılığının açık seçik, sarih bir şekilde yazıldığı, her şeyin açık bir şekilde tarif edildiği,  gelişmiş demokrasilerde olduğu gibi hukukun üstünlüğüne dayalı olursa şüphesiz o da demokratik bir sistemdir."

Kaynak: Editör:
Etiketler: arsiv
Yorumlar
Haber Yazılımı