Haber Detayı
23 Şubat 2015 - Pazartesi 14:44
 
Muhalefet için “Utanç Günü” Başbakan için “Onur Gecesi”
SİYASET Haberi
Muhalefet için “Utanç Günü” Başbakan için “Onur Gecesi”

Süleyman Şah Türbesi’ni taşıma operasyonu muhalefet tarafından sert şekilde eleştirilirken, iktidar “Büyük Başarı” olarak görüyor.

Süleyman Şah Türbesi'nin taşınması için, MHP lideri "Utanmazlığın ve acziyetin özeti", CHP lideri ise "Kendi toprağını terk etmeyi başarı diye sunmak danışıklı dövüşün kanıtıdır" dedi. Başbakan Davutoğlu ise muhalefetin tutumunu eleştirerek, “Bizim için onur gecesiydi” dedi.

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli konuyla ilgili yaptığı yazılı açıklamada, "Korkaklığın ismine 'Şah Fırat Operasyonu' diyen Başbakan ve milli ahlaktan yoksun bürokratları; gerçekte 'Al At, Ah Mat Operasyonu'na imza atarak Türk devlet gelenek ve felsefesini harabeye çevirmişlerdir. Gelişmeler hazmedilemeyecek bir felaketi, kabullenilmeyecek bir yozlaşma ve erimeyi resmetmektedir. Türk milleti her tehdit karşısında yurdunu bırakacak kadar yenilmiş, ruhen ve ahlaken çökmüş bir insan topluluğundan ibaret değildir.  Türkiye milli ve tarihi emanetlerini savunamayacak kadar zayıf, çürük, temelsiz,  onursuz bir devlet de olmayacaktır. Gerek Başbakan'ın, gerek Genelkurmay Başkanlığı’nın, gerekse de Cumhurbaşkanı'nın konuyla ilgili açıklamaları pişkinliğin, utanmazlığın ve acziyetin özetidir.  Özellikle Genelkurmay Başkanlığı'nın 'geride değerli emanetler bırakılmadı' diyecek kadar vatan şuurundan uzaklaşması, Başbakan ve Cumhurbaşkanı’nın başarıdan bahsetmesi milli vakara yönelik açık bir cinayettir" ifadelerini kullandı.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu da Twitter üzerinden yaptığı açıklamada operasyona tepki göstererek, “Teröristin önünde eğilen, Vatan toprağını satan hükümet, yarın karşılaşılacak diğer tehditlere karşı ilk işinin 'kaçmak' olacağını gösterdi. Güçlü devlet, karşılaşılan ilk tehditte topraklarını bırakıp kaçmakla değil, teröristlere dersini vermekle olunur. Bu utanç Türkiye'ye fazla. Kendi karakolunu yıkıp, kendi askerini geri çekip, kendi toprağını terk etmeyi 'başarı' diye sunmak danışıklı bir dövüşün kanıtıdır. Süleyman Şah’tan kaçma talimatını verenler yarın bu ülkeden de kaçacak ancak, Türkiye’ye yaşattığınız her türlü utancın hesabını soracağım” dedi.

Ankara'da AK Parti İl, İl Teşkilat, İl Seçim İşleri ve İl Seçim Koordinasyon Merkezi Başkanları Eğitim Toplantısı'nda konuşan Başbakan Davutoğlu ise muhalefetin eleştirilerine karşın Yapılan operasyonu “Onur gecesi” olarak değerlendirdi. Muhalefete de tepki gösteren Davutoğlu şu ifadeleri kullandı, ''Bizim için cumartesiyi pazara bağlayan gece, bir onur gecesiydi. Ama pazar günü muhalefetin bu konuda yaptığı yorumlar, onlar açısından tarihe bir kara leke olarak geçecek niteliktedir. Şah Fırat operasyonunu başarıyla gerçekleştiren TSK'ya teşekkür ediyorum. İktidarı döneminde Orhun Anıtları'na sahip çıkmayan Sayın Bahçeli, ecdat toprağının terkinden bahsediyor. Biz hiçbir toprağı terk etmedik. Daha da tahkim edilmiş şekilde, Suriye toprakları içinde aziz bayrağımız ebediyete kadar Süleyman Şah'ın kutsal mekanında dalgalanmaya devam edecektir.”

Kaynak: Editör:
Etiketler: arsiv
Yorumlar
Haber Yazılımı