Haber Detayı
23 Şubat 2015 - Pazartesi 19:04
 
YPG yardımı yalanlandı
GÜNDEM Haberi
YPG yardımı yalanlandı

Süleyman Şah Türbesi için düzenlenen "Şah Fırat" operasyonunda PKK’nın Suriye ayağı olan YPG’den yardım alındığı iddialarına cevap veren Cumhurbaşkanlığı sözcüsü İbrahim Kalın, “Türkiye’nin kararıdır ve kendi imkan ve kabiliyetleriyle hayata geçirilmiştir” dedi.

Süleyman Şah Türbesi için düzenlenen operasyona ilişkin basın toplantısı düzenleyen Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, Gazetecilerin sorularını yanıtladı. Kalın, medyada çıkan “YPG ile işbirliği” iddialarını da cevapladı. Operasyonda şehit olan Astsubay’ın ailesine başsağlığı dileyerek konuşmasına başlayan Kalın, “Süleyman Şah Türbesi’nin yeri iki defa değiştirilmişti. 38 askeri personelimiz sağ salim Türkiye’ye getirildi. Operasyonun başında Halit Avcı isimli astsubay şehit oldu. Kendisine Allah’tan rahmet, yakınlarına başsağlığı diliyorum. Operasyonda bizi üzen tek olay olmuştur” dedi.

"Yardım Alınmadı"

Kalın, YPG ve İŞİD gibi örgütlerle işbirliği iddialarını da yalanlayarak şunları söyledi, “Sayın Başbakanıımızın dün açıkladığı gibi operasyonun selameti açısından müttefiklerimize bilgi verilmiş, Suriye rejimine de bir nota verilmiştir. Fakat bahsettiğiniz diğer örgütlerle (YPG, IŞİD) herhangi bir temas, koordinasyon, yardımlaşma söz konusu değildir. Bu operasyonun tamamı Türkiye Cumhuriyeti Devleti'nin kendi kararıdır ve kendi imkan ve kabiliyetleriyle hayata geçirilmiş bir operasyondur. Türkiye IŞİD tehlikesinin farkındadır. Peşmerge Kobani’ye Türkiye topraklarından geçti. Kobani’den 200 bin kişi halen Türkiye’de bulunuyor. DAİŞ’e karşı pek çok tedbir alınmıştır. Bin 400 kişiyi sınırdışı edilmiştir. DAİŞ'le etkin bir mücadele için Suriye’deki savaşın sona erdirilmesi gerektiğinin altının çizilmesi gerekiyor. Suriye yönetimi bu örgütün eylemlerine destek veriyor.”

"Pyd Terör Örgütüdür"

Suriye’deki durumun karışıklığına dikkat çeken Kalın, “PYD bizim için bir terör örgütüdür. Suriye'deki son derece kırılgan güvenlik yapısı içinde, 'şu örgüt şu bölgeye hakim, şu grup şu bölgeye hakim demek' bile oldukça zordur, farazi olmaktan öteye geçmez. Bunlar her gün değişir, değişebilir, dinamikler çok hızlı bir şekilde değişiyor sahada. Fakat bizim Suriye Eşmesi olarak belirlediğimiz sınırımıza yakın noktadaki yer, Türkiye Cumhuriyeti'nin koruması altındadır. Burada, biz herhangi bir sorun, herhangi bir çatışma ihtimali görmüyoruz” diye konuştu.

Cumhurbaşkanlığı sözcüsü operasyonla ilgili Suriye Hükümetinin tehditkâr açıklamalarına ilişkin ise şunları söyledi, “Meşruiyetini yitirmiş, 300 binden fazla insanın ölümüne sebep olmuş, milyonlarca vatandaşını mülteci haline getirmiş bir rejimin, ne bölgede ne uluslararası hukukta, herhangi bir meşruiyeti kalmamıştır. Dolayısıyla yaptıkları bu açıklamanın ne bizim açımızdan ne müttefiklerimiz açısından bir karşılığı söz konusu değildir.”

Kaynak: Editör:
Etiketler: arsiv
Yorumlar
Haber Yazılımı