Haber Detayı
23 Şubat 2015 - Pazartesi 19:18
 
Süleyman Şah toprağı ile getirildi
GÜNDEM Haberi
Süleyman Şah toprağı ile getirildi

Şah Fırat Operasyonu kapsamında yurda getirilen manevi değeri yüksek ecdat yadigarı emanetler, geçici olarak Türkiye’ye getirildi.

Şah Fırat Operasyonu’nun ardından Süleyman Şah ve iki muhafızının naaşları, ambulanslarla Şanlıurfa'nın Birecik ilçesindeki Kara Kuvvetleri Komutalığına bağlı 3. Hudut Alayı 7. Hudut Bölük Komutanlığına getirildi. Buradaki bir binaya "Süleyman Şah Türbesi" yazısı asıldı. Hudut komutanlığında düzenlenen tören, saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunmasıyla başladı. Bu sırada, türbe olarak hazırlanan binanın girişindeki direğe Türk Bayrağı çekildi. Ambulanslarla getirilen üç sanduka, askerlerin omzunda taşınarak binanın önündeki katafalka alındı. Her sandukanın başında iki askerin nöbet tuttuğu törende, Süleyman Şah ve Süleyman Şah Türbesi'ne ilişkin bilgi verildi. Askerlerin yaptığı üç el saygı atışıyla devam eden törende, Şanlıurfa Müftüsü İhsan Açık dua etti. Duanın ardından sandukalar, askerlerin omzunda geçici ikametlerine alındı. Burada Kur'an-ı Kerim okundu, dualar edildi. Daha sonra askerler tarafından Süleyman Şah Türbesi'nden getirilen toprak, özel muhafazasıyla sandukaların yanına kondu. Şah Fırat Operasyonu kapsamında yurda getirilen manevi değeri yüksek ecdat yadigarı emanetler, geçici olarak Kara Kuvvetleri Komutanlığı 3. Hudut Alayı 7. Hudut Bölük Komutanlığında hazırlanan türbede muhafaza altına alındı. Binanın girişine Türk Bayrağı ve Süleyman Şah Türbesi yazılı ile Osmanlı tuğrası asıldı. Süleyman Şah Türbesi'nin tarihçesi ve Süleyman Şah'ın büstü de geçici türbenin girişindeki alana yerleştirildi. Törenin ardından iki asker,  türbe girişinde saygı nöbeti tutmaya başladı.

Yeni Türbenin İnşaatına başlandı

Törene Suruç Kaymakamı Abdullah Çiftçi, Diyarbakır Jandarma Bölge Komutanı Tuğgeneral Necdet Güngör, Şanlıurfa İl Jandarma Komutanı Albay Selman Kömürcü ile askerler katıldı. Öte yandan, sınırın diğer tarafındaki Suriye Eşmesi'nde yapılacak Süleyman Şah Türbesi'nin inşaatı da sürüyor. İstihkam birlikleri çalışmalarına devam ederken, zırhlı araçlarla bölgenin güvenliği sağlanıyor. Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından gerçekleştirilen operasyonla Süleyman Şah Saygı Karakolu'ndaki emanetler, Suriye Eşmesi Köyüne taşınmak üzere yurda getirilmişti. 

Kaynak: Editör:
Etiketler: arsiv
Yorumlar
Haber Yazılımı