Haber Detayı
24 Şubat 2015 - Salı 11:11
 
Kılıçdaroğlu: “Türkiye şamar oğlanı haline geldi”
SİYASET Haberi
Kılıçdaroğlu: “Türkiye şamar oğlanı haline geldi”

 “Şah Fırat” operasyonunu eleştiren CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, kaçmanın zafer gibi gösterilmeye çalışıldığını belirterek, “Türkiye aciz bir görüntü sergiledi Sadece Ortadoğu'nun değil, tüm dünyanın şamar oğlanı haline getirildi” diye konuştu.

 

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, partisinin TBMM’deki Grup Toplantısı’nda konuşma yaptığı konuşmada “Şah Fırat” operasyonunu eleştirdi. Kılıçdaroğlu, Ülkenin dünyaya karşı aciz bir görüntü sergilediğini söyleyerek, “Geçen pazar günü bir operasyon yapıldı. Tek kurşun atılmadan bir de şehit verdik. Şehidimize Allah'tan rahmet diliyoruz. Oraya gidildi. Süleyman Şah ve 2 askerin naaşı alındı. Sınıra yakın bir bölgede yeni bir türbe inşa edilecek. Türkiye Cumhuriyeti tarihinde ilk kez böyle bir durumla karşılaşıyoruz. Türkiye aciz bir görüntü sergilendi. Sadece Ortadoğu'nun değil, tüm dünyanın şamar oğlanı haline getirilmiştir. Nasıl tüm dünyanın şamar oğlanı haline geldi. Süleymaniye'de askerimizin başına çuval geçirildi. Nota verecek misiniz diye sorulduğunda, müzik notası mı dedi. İlk kırılma budur” dedi.

“Akan Kanın Sorumlusu İktidar”

Daha önce yaşanan olayları hatırlatan Kılıçdaroğlu, Meclisten verilen tezkereyi de hatırlatara şu ifadeleri kullandı, “Mavi Marmara olayı yaşandı. AKP vekilleri de binecekti o gemiye ama son anda uyarı gelince binmediler, sonra İsrail baskınında 9 vatandaşımız öldü. Esad ve eşi Türkiye'ye geldi, beraber tatil yaptılar. Sonra bir sabah kalktık Suriye bizim can düşmanımız oldu. Silahları götürdük, militanları Suriye'ye geçirdik ve Müslümanlar birbirlerini katletmeye başladı. Suriye'de hala kan akıyor, bunun sorumlusu iktidardır. Niğde Ulukışla'da IŞİD militanları asker ve polisimizi şehit etti. Daha sonra IŞİD Süleyman Şah'ın boşaltılması için 3 gün süre verdi. Bu tehditle doğrudan muhatap olan hükümet terör örgütü diyemiyor. Türbeyi yıkacağım diyor, tık yok. Süleyman Şah Türbesi'yle ilgili olarak Davutoğlu, 'ister rejimden ister radikal gruplardan ister başka bir yerden gelecek saldırılar aynıyla mukabele görür dedi. Türkiye'nin her türlü tedbiri alacağını söyledi. Süleyman Şah bizim vatan toprağımız. 1921 yılında imzalanmış sözleşme var. Hangi gerekçeyle bir orayı terk ediyoruz. Neden terk ediyoruz? 77 milyon yurttaşıma çağrı yapıyorum. Kendi ülkesinin toprağını yabancılara teslim eden teslim ederken de kaçan bir iktidara ne denir. Oturun düşünün. Uluslararası sözleşmelerle Türkiye toprağı olarak bilinen yerden askerinizi çekerseniz, türbeyi bombalarsanız, naaşları getirirseniz buna ne denir? Neyin karşılığında kaçtınız siz? Bunu sormak zorundayız. Yetki istendi TBMM'den, biz de sana yetki verdik. Kaç diye yetki vermedik. Toprağı koru diye yetki verdik. Hayatımda kaçmayı zafer olarak sunan bir iktidar gördüm ya, hiç bir zaman aklıma gelmezdi. Korkaklığın sünepeliğin zafer olduğunu gördük. Sen zafer mi görmek istiyorsun, Sakarya'ya bakacaksın. Zafer görmek istiyorsan, Kıbrıs'ın Beşparmak Dağları'na bakacaksın.”

İç Güvenlik Paketi ile ilgili de konuşan Kılıçdaroğlu, İç güvenlik paketini olumlu göstermek için Kamuoyuna yansıtılan birçok konunun zaten suç olduğunu belirterek, “TCK madde 6 molotofkokteylinin cezası var diyor. Yakalanan var mı, niye yok. Sen yakaladın da biz sana niye yaptın mı dedik. Sen uyuşturucu tacirlerini yakaladın da biz yakalama mı dedik? Dün parlamentoda uyuşturucuyla ilgili araştırma önergesi verildi, AKP'nin oylarıyla reddedildi” diye konuştu.

"Emekliye Gelince Para Yok"

Kılıçdaroğlu, emeklilere de seslenerek, Geçen hafta emeklilerle ilgili bir açıklama yapmıştım. Ramazan ve Kurban bayramlarında birer maaş ikramiye vereceğiz demiştim. Bundan rahatsız oldular. Para yok, dediler. Ne demek para yok, emekliye gelince para yok. 11 milyon emekliye sesleniyorum, CHP iktidarında sen birer maaş ikramiye alacaksın, helali hoş olsun sana. Bu memlekette para var. Para var, nerede kullanacağın, nasıl harcayacağın önemli. Onlar cepleri için çalışıyorlar. Biz halk için çalışıyoruz, çalışmaya da devam edeceğiz" Dedi.

Kaynak: Editör:
Etiketler: arsiv
Yorumlar
Haber Yazılımı