Haber Detayı
25 Şubat 2015 - Çarşamba 16:19
 
Açlık sınırı 1,307 lira
EKONOMİ Haberi
Açlık sınırı 1,307 lira

TÜRK-İŞ’in yaptığı araştırmaya göre, dört kişilik ailenin açlık sınırı bin 308 TL, yoksulluk sınırı 4 bin 259 TL olarak belirlendi.

Türk-İş tarafından, çalışanların geçim koşullarını ortaya koymak ve temel ihtiyaç maddelerindeki fiyat değişikliğinin aile bütçesine yansımalarını belirlemek amacıyla her ay yapılan 'Açlık ve yoksulluk sınırı' araştırmasının Şubat ayı sonuçları açıklandı. Türk-İş’in verilerine göre, 4 kişilik bir ailenin sağlıklı, dengeli ve yeterli beslenebilmesi için yapması gereken gıda harcaması tutarı (açlık sınırı) bin 307 lira 55 kuruş, gıda harcamasıyla giyim, konut (kira, elektrik, su, yakıt), ulaşım, eğitim, sağlık ve benzeri ihtiyaçlar için yapılması zorunlu diğer harcamaların toplam tutarı (yoksulluk sınırı) ise 4 bin 259 lira 13 kuruş olarak belirlendi.

Olumsuz seyreden kış koşulları nedeniyle pazara sevkiyatı azalan yaş sebze-meyve Şubat ayında aile bütçesindeki gıda harcamasındaki artışın en önemli nedeni olarak görülüyor.

Tek Kişinin İçin 1600 Lira Gerekiyor

Sadece tek bir çalışanın yaşama maliyeti bu ay bin 593 lira olarak hesaplandı. Ayrıca, 4 kişilik bir ailenin sağlıklı ve dengeli beslenebilmesi için yapması gereken aylık gıda harcaması tutarı 2015 yılının ilk 2 ayı itibarıyla 75 lira ve önceki yılın aynı ayına göre 177 lira artış gösterdi. Yoksulluk sınırındaki artış ise aynı dönemler için sırasıyla 245 ve 577 lira oldu.

Meyve-Sebzede Fiyatlarında Artış

Verilere göre; Yumurta fiyatı tanede 1 kuruş artarken, bakliyat ürünlerinden nohut fiyatı arttı, diğerlerinin fiyatı aynı kaldı. Sebze kilogram fiyatı bu ay 4 lira 8 kuruşa yükseldi, meyve ortalama kilogram fiyatı ise 2 lira 81 kuruştan 3 lira 13 kuruşa çıktı. Süt, yoğurt, peynir grubunda bu ay önemli bir fiyat değişikliği görülmedi. Et, tavuk, balık, sakatat, bakliyat ürünlerinin bulunduğu grupta kıyma ve kuşbaşı etin fiyatı yüzde olarak sırasıyla 3,50 ve 7,38 oranında artarken tavuk fiyatı aynı kaldı. 

Kaynak: Editör:
Etiketler: arsiv
Yorumlar
Haber Yazılımı