Haber Detayı
26 Şubat 2015 - Perşembe 15:33
 
Ekonomist Ünsal Ban’dan Merkez Bankası’na eleştiri
EKONOMİ Haberi
Ekonomist Ünsal Ban’dan Merkez Bankası’na eleştiri

Ekonomist Ünsal Ban, Merkez Bankasının faiz indirim kararına tepki gösterdi Ban, “Merkez Bankası bir faiz oranını radikal bir şekilde çok yüksek oranda arttırıyorsa radikal bir şekilde aşağı doğru da indirebilir” dedi.

Ak Parti Ankara 1. Bölge milletvekili aday adayı Ekonomist Prof. Dr. Ünsal Ban, Merkez Bankası’nın son faiz indirim kararlarını değerlendirerek, “Merkez Bankası’nın yapmış olduğu küçük bir indirimi, hatta indirim bile demeyebilirsiniz ona, bir indirim hükümetin zorlamasıyla yapıldı şeklindeki açıklamanın pek doğru olduğuna inanmıyorum” diye konuştu.

Merkez Bankası’nın faiz indirimini değerlendiren Ak Parti Ankara 1. Bölge milletvekili aday adayı Ekonomist Prof. Dr. Ünsal Ban, Faiz indiriminin yeterli olmadığını belirterek, “Ülkenin ileriye doğru gidebilmesi için artık zincirlerin kırılması gerekiyor. Bu prangaların kırılması gerekiyor. Aksi takdirde karşınızda büyüyen, karşınızda üreten bir ülke olamaz. Çünkü faiz bir fırsat maliyetidir. Bu fırsat maliyetinin hızla aşağı doğru indirilmesi gerekiyor. Cumhurbaşkanı görüşlerini açıkladı diye ben Merkez Bankası’nın faiz oranlarını indirdiğine asla inanmıyorum. Eğer öyle bir şey olsaydı Merkez Bankası bugün Radikal bir faiz indirimine giderdi veya bir önceki toplantıda radikal bir faiz indirimine giderdi. Bugün Merkez Bankası’nın yapmış olduğu küçük bir indirimi, hatta indirim bile demeyebilirsiniz ona, bir indirim hükümetin zorlamasıyla yapıldı şeklindeki açıklamanın pek doğru olduğuna inanmıyorum. Eğer bir Merkez Bankası bir faiz oranını radikal bir şekilde çok yüksek oranda arttırıyorsa radikal bir şekilde aşağı doğru da indirebilir. Bunda hiçbir sıkıntının olmaması gerekiyor” diye konuştu.”

“Tezgahları Görmeliyiz”

Ban, Faiz lobisinin çabalarına dikkat çekerek, “Türkiye’de bir Oyunun farkında olalım. Bu oyun da şu; Merkez Bankası’nın faiz artırımlarına yakın dönemlerde döviz kuru hep yukarı doğru çıkarılır ki Merkez Bankası faiz indirim oranını sınırlı tutsun veya indirmesin veya yükseltsin diye. Artık Türkiye’nin bu tezgahları görmesi gerekiyor. Artık Türkiye’nin Merkez Bankası’nın bu olaylarını görmesi gerekiyor. Merkez Bankası’yla hükümetin koordinasyonlu gitmesi gerekir. Merkez Bankası bağımsızlığıyla bizim ülkenin gelişmişlik düzeyini ayırmamız gerekiyor. Merkez Bankası bağımsızlığı özellikle son yıllarda bizim gibi gelişmekte olan ülkelerde bir vesayet aracı olarak kullanılıyor. Bu tuzağa asla düşmememiz gerekiyor. Bir başka ifadeyle faiz lobisinin artık bu tür enstrümanları kullanarak bir ülkedeki faiz oranını yüksek tutmaya çalıştığının bilincinde olmamız gerekiyor. Aksi takdirde Türkiye kaybeden ülkeler sınıfında yer alacaktır” ifadelerini kullandı.

“Üreten Ülke Olmalıyız”

Üretim yapan ülkelerin var olabileceğini hatırlatan Prof. Dr. Ban, üretim yapmanın önceliklerinden birinin de düşük faiz olduğunun altını çizerek, “Çocuklarımız için hepimiz daha iyi bir ülke, refah düzeyinin çok daha yüksek olduğu bir ülke ve üreten bir Türkiye istiyoruz. Çünkü dünyada var olmak istiyorsanız üreten bir ülke olmanız lazım. Üreten bir ülke olmanın yolları da faiz indiriminden geçer. Eğer siz faiz indirimini bir fırsat maliyeti olarak yatırımcının, girişimcinin karşısında tutarsanız yatırımcı, girişimci risksiz faiz oranı, bir başka ifadeyle karı yüksek olan alanlara doğru gitmeye başlar. Nihayetinde de Türkiye’de siz faiz oranlarını bu şekilde yüksek tuttuğunuz zaman kişi üretim yapmaktansa, herhangi bir işyeri açmaktansa, herhangi bir alanda faaliyette bulunmaktansa bu şekilde bir alana doğru yüklenir” diye konuştu. 

Kaynak: Editör:
Etiketler: arsiv
Yorumlar
Haber Yazılımı