İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !
39 ile yeni vali ataması
39 ile yeni vali ataması
Haber Detayı
27 Şubat 2015 - Cuma 11:24
 
Erdoğan’a hakaret davası dünya basınında
GÜNDEM Haberi
Erdoğan’a hakaret davası dünya basınında

2006 Türkiye Güzeli Merve Büyüksaraç hakkında 'Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'a Instagram üzerinden hakaret ettiği iddiasıyla hapis cezası istenmesi' dünya basınında geniş yer buldu.

Savcı Umut Tepe, hazırladığı iddianamede Merve Büyüksaraç hakkında 'kamu görevlisine görevinden dolayı hakaret' suçundan 1 yıldan 2 yıla kadar hapsini istemişti. İddianamenin kabul edilmesi halinde, Büyüksaraç İstanbul Asliye Ceza Mahkemesi'nde hâkim karşısına çıkacak.

Dava ile ilgili Dünya basınında yer alan tepkiler ise şöyle;

Independent

Eski Miss Turkey, Erdoğan ile ilgili bir mizahi şiiri paylaştığı gerekçesiyle 2 yıl hapis cezasıyla karşı karşıya. Ülkenin giderek daha otoriter bir yönetime kaydığı endişeleri artarken, Erdoğan'a hakaret ettiği gerekçesiyle davayla karşı karşıya kalan yeni figür oldu.

Daily Telegraph

Model ve eski Miss Turkey, Cumhurbaşkanı'na hakaret ettiği gerekçesiyle 2 yıl hapis cezasıyla yüz yüze. Büyüksaraç, Erdoğan'a hakaret niyetinde olmadığını belirterek 'Komik bulduğum için paylaştım. Erdoğan'a hakaret etme niyetinde değildim' dedi. Mahkeme yargılanıp yargılanmayacağına karar verecek.

Washington Post

Erdoğan, Başbakanlık'tan Cumhurbaşkanlığı'na atladığından bu yana Türk liderlerine hakaret riskli bir durum oldu. Ağustos ayından bu yana Erdoğan ile dalga geçtikleri gerekçesiyle 60'dan fazla kişi suçlandı.

Der Spiegel

Türkiye Cumhurbaşkanı'nın eleştirmek isteyen mahkeme sürecini göze almalı. Eski Miss Turkey hakkında zararsız bir Instagram paylaşımı nedeniyle dava açılmak isteniyor. Eski güzellik kraliçesi, geçtiğimiz günlerde Cumhurbaşkanı'na hakaret ettikleri gerekçesiyle haklarında harekete geçilen pek çok kişiden biri.

Kaynak: Editör:
Etiketler: arsiv
Yorumlar
Haber Yazılımı