Haber Detayı
27 Şubat 2015 - Cuma 19:33
 
İstanbul’a mega proje 3 katlı tünel
GÜNDEM Haberi
İstanbul’a mega proje 3 katlı tünel

İstanbul'un yeni mega projesi açıklandı İstanbul Boğazı'na 5 yıl içerisinde 3 katlı tüp geçiş tüneli yapılacak "Üç katlı büyük İstanbul tüneli" adı verilen projeye göre, boğazın altı Küçüksu'dan Gayrettepe'ye üç katlı dev bir tünelle geçilecek.

İstanbul'a Gayrettepe-Küçüksu arası 3 katlı tüp geçit inşaa edilecek. Başbakan Ahmet Davutoğlu, İstanbul trafiğine çözüm olması beklenen ve "mega proje" olarak nitelendirilen projeyi açıkladı. Başbakan Davutoğlu, proje için "İstanbul'un ruhunu rahatlatacak" dedi. Hem metro, hem karayolu geçişinin olacağı tünel 3,5 milyar dolara mal olacak. 2020 yılında hizmete girmesi planlanan Proje, kamu kaynakları kullanılmadan Yap-İşlet-Devret modeli ile yapılacak.

İstanbul Trafiği Rahatlayacak

Başbakan Davutoğlu, 3 katlı Büyük İstanbul Tüneli Projesi'ne ilişkin "Bu proje, çevre dostu projedir. İstanbul'un siluetine hiçbir zarar vermeyecek bir projedir. Aksine yeryüzü üzerindeki trafik üzerinden İstanbul'un dokusuna verilecek zararı ortadan kaldıracaktır. Bu projeyle yıllık sera gazları yılda 115 bin ton azalacak, havayı kirleten gazların hacmi 29 bin ton azalacak. Yeni bir arazi kullanılmasına ihtiyaç hissedilmeden İstanbul trafiği rahatlatılacak" dedi.

Davutoğlu, 3 Katlı Büyük İstanbul Tüneli Projesi'nin 7 Haziran seçimlerinden önce ihale işleri tamamlanacağını belirterek, "5 yıl içinde de 2020'ye gelmeden inşallah 3 katlı Büyük İstanbul Tüneli, İstanbul'a, Türkiye'ye, dünyaya hizmete hazır hale gelecek" diye konuştu.

Sembolik Anlamı da var

Başbakan Davutoğlu projeyle ilgili şunları söyledi, ''Bugün sizlere müjdelediğimiz, 3 katlı mega proje, 3 katlı Büyük İstanbul Tüneli Projesi, sembolik bir anlam da taşıyor. 3 kat demek; 3 imparatorluk demek. Üç kat, iki karayolu, bir metro yoluyla boğazın altından geçip, 6,5 kilometrelik bu tünel, bir anlamda 3 imparatorluk üzerinde İstanbul'un 4. büyük küresel devleti, Türkiye Cumhuriyet Devleti'nin işaret fişeği de olacak. İstanbul'a her şey yakışır.

Bu projeyle zaman tasarrufu en iyi şekilde değerlendirilecek. Hasdal-Ümraniye-Çamlık arası 14 dakika, İncirli-Söğütlüçeşme arası 40 dakikada geçilecek. 3 havalimanı, köprü ve bunları birbirine bağlayan akslar tam bir entegre proje halinde zaman tasarrufunu maksimum düzeye çıkacak.

Bu bütüncül projeyle şimdi İstanbul'daki 9 raylı sistem birbiriyle irtibatlanıyor. İstanbul'daki bütün ana akslar birbirine bağlanıyor. Fatih Sultan Mehmet Köprüsü, Boğaziçi Köprüsü ve Yavuz Sultan Köprüsü, birbirine bir ring halinde bağlanıyor. Fatih Sultan Mehmet Köprüsü'ne ihtiyacı olan karayolu geçişi ve Boğaziçi Köprüsü'nü tamamlayacak olan metro geçişi tek bir hat ile üç katlı büyük mega projesi ile bir bütünlük haline geliyor.''

Kaynak: Editör:
Etiketler: arsiv
Yorumlar
Haber Yazılımı