Haber Detayı
28 Şubat 2015 - Cumartesi 23:42
 
Çözüm süreci tavan yaptı PKK silah bırakıyor
GÜNDEM Haberi
Çözüm süreci tavan yaptı PKK silah bırakıyor

Başbakan Yardımcısı Yalçın Akdoğan, İçişleri Bakanı Efkan Ala ile görüşen İmralı heyetindeki HDP Grup Başkanvekillerinden Sırrı Süreyya Önder, PKK'yı silah bırakmakları için olağanüstü kongreye çağırdı.

HDP Heyeti ile Dolmabahçe'deki Başbakanlık Ofisi'nde açıklama yapan Başbakan Yardımcısı Yalçın Akdoğan, "HDP heyeti dün İmralı'ya giderek bir görüşme gerçekleştirdi. Biz de Sayın Başbakanımızın başkanlığında çözüm süreci kurulunda gelinen aşamayı tüm boyutlarıyla kapsamlı bir şekilde ele almıştık. Silahların bırakılmasına yönelik çalışmaların hız kazanması, tam anlamıyla bir eylemsizliğin hayata geçmesi ve demokratik siyasetin bir yöntem olarak öne çıkartılması konusunda ki açıklamayı önemli görüyoruz" dedi.

“100 YILLIK DENGELER ALT ÜST OLDU”

HDP'li Sırrı Süreyya Önder ise yaptığı açıklamada "Bugüne kadar ki egemen devlet zihniyeti bu meseleyi salt iktidarlaşma aracı olarak düşünülmüş ve kör şiddetin kurbanı haline getirilmekten çekinmemiştir. Dolayısıyla çözümün barış ve evrensel demokrasiyle bağı sağlıklı kurulmadıkça, kurmaya çalıştığımız demokratik barışın devlet ve toplum yarışında; haktan, adaletten ve eşitlikten bir yana dönüşüm sağlaması düşünülemez. Bu itibarla süreç, cumhuriyet tarihi boyunca varlıkları yadsınan ve dışlanan tüm unsurların özgür ve eşitçe tanınması ve yeni norm sisteminde kendileri olarak yer almalarıyla gelişmek durumundadır. Tarihin bizlere yüklediği büyük sorumluluk; çözümünde, çözümsüzlüğünde salt bizim toplumlarımızla ilgili olmayıp, tüm bölgeyi hatta dünyayı etkileyen bir muhtevası olmasıdır. Bölgenin 100 yıllık dengeleri alt üst olurken, küresel ve bölgesel zorbalıkların yol açtığı algısal ve iradesel yaklaşımlar, evrensel insani değerler ölçüsünce geliştirilerek aşılmalıdır" dedi.

“DEMOKRATİK ÇÖZÜM TEMEL HEDEFİMİZDİR”

Bütün bu belirlemelerin ışığında zaman zaman aksamalar ve kırılmalarla yürütülen diyalog süreci, resmi, ciddi ve sorumlu bir aşamaya gelindiğini söyleyen Sırrı Süreyya Önder, “Süreçte gelinen aşamaya ilişkin Öcalan'ın temel belirlemesi şudur; Bu 30 yıllık çatışma sürecinin kalıcı barışa götürürken demokratik bir çözüme ulaşmak temel hedefimizdir. Asgari müştereğin sağlandığı ilkelerde silahlı mücadeleyi bırakma temelin, stratejik tarihi kararı vermek için PKK'yi bahar aylarında olağanüstü kongreyi toplamaya davet ediyorum. bu davet silahlı mücadelenin yerini demokratik siyasetin almasına yönelik tarihi bir niyet beyanıdır" diye konuştu.

Hem gerçek bir demokrasinin hem de büyük barışın omurgasını teşkil edecek olan olgusal başlıklarını şöyle sıraladı:

1. Demokratik siyaset tanımı ve içeriği.

2. Demokratik çözümün ulusal ve yerel boyutlarının tanımlanması.

3.Özgür vatandaşlığın, yasal ve demokratik güvenceleri.

4. Demokratik siyasetin devlet ve toplumla ilişkisi ve bunun kurumsallaşmasına yönelik başlıklar.

5. Çözüm sürecinin sosyo ekonomik boyutları.

6. Çözüm sürecinde demokrasi güvenlik ilişkisinin, kamu düzenini ve özgürlükleri koruyacak şekilde ele alınması.

7. Kadın, kültür ve ekolojik sorunların yasal çözümleri ve güvenceleri.

8. Kimlik kavramı, tanımı ve tanımlanmasına dönük çoğulcu demokratik anlayışın geliştirilmesi.

9. Demokratik cumhuriyet, ortak vatan ve milletin demokratik ölçütlerle tanımlanması, çoğulcu demokratik sistem içerisinde yasal ve anayasal güvencelere kavuşturulması.

10. Bütün bu demokratik hamle ve dönüşümleri içselleştirmeyi hedefleyen yeni bir anayasa.

Başbakan Yardımcısı Yalçın Akdoğan ise şöyle konuştu "Ak Parti iktidarı olarak 12 yıldır akan kan dursun, analar ağlamasın diyerek sessiz devrim niteliğinde adımlar attık. Her türlü sorunun çözüm yeri olarak siyaset kurumunu gördük. Demokrasimiz sorunları konuşabilecek, tartışabilecek, çözüm yoluna koyabilecek imkân ve kabiliyete ulaşmıştır. Demokrasimizin daha ileri noktalara ulaşması için bütün toplum kesimlerinin, siyasi partilerin, sivil toplum kuruluşlarının el birliğiyle gayret göstermesi gerektiği de açıktır. Silahların devre dışı kalması, demokratik gelişime hız katacaktır" dedi.

“SÜRECİ NİHAİ SONUCA ULAŞTIRMAKTA KARARLIYIZ”

Yalçın Akdoğan, "Bundan sonrada öz güven içinde tartışmaktan, konuşmaktan geri durmamamız gerekiyor. Aslında gök kubbe altında konuşulmadık bir şey kalmadı. Demokrasilerde halkın desteğini alan düşünceler, görüşler politikalar değer kazanır. Biz de milletimizin hayır duası ve desteğiyle süreci nihai sonuca ulaştırmakta kararlıyız" dedi.

“HAYIRLI UĞURLU OLSUN”

Gazetecilerin sorularını yanıtlayan HDP heyetinden Sırrı Süreyya Önder aracın içerisinden kendisine soru yönelten gazetecilere, "Tarihi bir açıklama. Bütün halklarımıza hayırlı uğurlu olsun" dedi. 

Kaynak: Editör:
Etiketler: arsiv
Haber Videosu
Video bulunamadı.
Yorumlar
Haber Yazılımı