Haber Detayı
28 Şubat 2015 - Cumartesi 23:42
 
Silah bırakma çağrısı dünyada geniş yankı buldu
GÜNDEM Haberi
Silah bırakma çağrısı dünyada geniş yankı buldu

Çözüm süreci kapsamında görüşmeler sonucunda PKK’ya yapılan silah bırakma çağrısı dünya basınında böyle yankılandı.

Dünya basınında Reuters, silah bırakma çağrısını ilk duyuran haber kaynaklarından biri oldu. Reuters silah bırakma çağrısını şöyle duyurdu "Abdullah Öcalan, destekçilerini bahar aylarındaki bir silahsızlanma konferansına katılmaya çağırdı.” Reuters, aynı zamanda Türkiye'nin PKK'yla 30 yıllık mücadelesinde çok önemli bir adımın atıldığını da yazdı.

Sırrı Süreyya Önder'in canlı yayında Öcalan'ın açıklamasını okuduğunu ifade eden Reuters, "Öcalan'la 2012 yılı sonundan bu yana sürdürülen görüşmelerin; 1984'ten beri çoğu Kürt, 40 binden fazla kişinin öldüğü çatışmaların sonlandırılmasını amaçladığını" duyurdu.

Associated Pres ise "Hapisteki Kürt lider PKK'ya silah bırakması için çağrıda bulundu" belirterek, "Kürt yanlısı milletvekili Sırrı Süreyya Önder’in Öcalan'ın PKK'yı bahar aylarında bir olağanüstü kongre düzenlemeye davet ettiğini söyleyerek örgütün silahlı mücadelesinde tarihi bir karar almaya çağırıldığını ifade etti.

AFP, Öcalan'ın bir mesajının ilk kez canlı yayında Türk hükümeti yetkililerinin yanında okunmasına vurgu yaparak, basın toplantısında yapılan açıklamalara dikkat çekti.

Kaynak: Editör:
Etiketler: arsiv
Haber Videosu
Video bulunamadı.
Yorumlar
Haber Yazılımı