Haber Detayı
02 Mart 2015 - Pazartesi 15:26
 
2015 yılında kuraklık yok
YAŞAM Haberi
2015 yılında kuraklık yok

Geçtiğimiz yıl yağışlardaki düşüş nedeniyle gündeme gelen “Kuraklık” korkusu 2015 yılında yoğun yağışlar nedeniyle ortadan kalkmış görünüyor.

Konuyla ilgili açıklama, Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu'dan geldi. Eroğlu, “Bu sene hiçbir kuraklık yok Allah'a şükür, bütün barajlarımızda iyi bir seviyedeyiz” dedi.

Afyonkarahisar'daki Tıbbi ve Itri Bitkiler Merkezi'ni ziyareti ardından gazetecilerin sorularını yanıtlayan Eroğlu,"İstanbul'da geçen sene neredeyse barajlar, Sapanca Gölü'nde çok aşağı düşmüştü, şu anda ise İstanbul'da barajlar yüzde 100'e doğru yaklaştı, yüzde 96'ya yaklaştı" dedi. "Sapanca Gölüyle ilgili çok tenkit vardı, ölüyor diye. Biz ise öldüğü falan yok, önümüzdeki yıl bu toparlar dedik. Nitekim azami su seviyesine kadar yükseldi. Orada fazla su, çark suyundan Karadeniz'e akıyor, şu anda o noktaya kadar geldi" diyen Eroğlu, "Dolayısıyla biz ne diyorsak doğrudur. Bu konuda geçen sene çok tenkitler oldu”

"2014 Yılını Atlattık"

"İstanbul'u susuz bırakmayacağız, merak etmeyin" demelerine rağmen bazılarının eline metre alarak baraj rezervuarında ölçüm yapmaya başladığını anlatan Eroğlu, şöyle devam etti:

"Bununla ilgili biz gülüyorduk. Sadece barajlardan su vermiyorduk, bizim A, B ve C planlarımız var. Onu bilmedikleri için vatandaşı tedirgin ediyorlardı ama sağ olsunlar vatandaşımız bize inandığı için, hakikaten bize güvendiği için bir sıkıntı yaşanmadan, endişe etmeden çok kurak geçirdiğimiz 2014 yılını atlattık. Bu sene hiçbir kuraklık yok Allah'a şükür, bütün barajlarımızda iyi bir seviyedeyiz. Toprak yeterince doydu, yer altı suyu yükseldi, bereketli bir yıl geçeceğini ümit ediyorum."

Kaynak: Editör:
Etiketler: arsiv
Yorumlar
Haber Yazılımı