Haber Detayı
02 Mart 2015 - Pazartesi 15:28
 
Erdoğan: Artık kendine çeki düzen ver
GÜNDEM Haberi
Erdoğan: Artık kendine çeki düzen ver

Umre ziyaretinde konuşan Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, sert eleştiriler yönelttiği Merkez Bankası Başkanı Başçı’nın görüşme talebi olduğunu belirterek, “Şimdi burada bu uyarılar yapıldığı halde artık biraz kendine çeki düzen ver” diye konuştu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Umre ziyareti için Suudi Arabistan’a giderken uçakta gazetecilerin Merkez Bankası’nın faiz politikasıyla ilgili sorularını yanıtladı. Sert eleştiriler yönelttiği Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı’nın görüşme talebi olduğunu belirterek, “Bu arkadaşı çağırıp konuşmadığımızı kim söylüyor? Bugünlerde yine bir talebi var, çağırıp konuşacağız tabii” dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Merkez Bankası’nda paralel yapı var mı?” sorusuna, “Merkez Bankası’ndaki arkadaşlarımızın paralel yapıyla ilişkili olduklarına doğrusu ihtimal vermiyorum. Alt takımlarda bu tip insanlar var mıdır, yok mudur? Bunların incelemesini yaptık, yapıyoruz. Fakat üst makamda, karar alma mekanizmasındaki arkadaşlar için böyle bir şey söylemem. Ben cumhurbaşkanı olarak eleştirimi yaparım, yapabilirim. Buna kimsenin de müdahale etme yetkisi yok” diye cevap verdi.

Erdoğan, ‘Merkez Bankası Başkanı ile görüşecek misiniz?’ sorusuyla ilgili olarak ise şunları söyledi, “Arkadaşı çağırıp konuşmadığımı kim söylüyor? Bugünlerde yine bir talebi var, çağırıp konuşacağız tabii. Ama onun bağlı olduğu sayın bakanla bunu konuştuk. Ama bakıyorum ki aynı durumdalar. Şimdi burada bu uyarılar yapıldığı halde artık biraz kendine çeki düzen ver.”

Büyük Umutlarla Oraya Getirdim

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, geçen hafta Perşembe günü makamına gitmeyerek, sağlık kontrolü yaptıran Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı’nın rahatsızlığını duymadığını belirterek, “Böyle bir rahatsızlık geçirdiyse şimdiden gecikmeli de olsa geçmiş olsun derim. Onu oraya getiren, onayını veren benim, büyük umutlarla oraya getirdik. Ama bu benim kendi görüşlerimi söylemeyeceğim anlamına gelmez” dedi.

Kaynak: Editör:
Etiketler: arsiv
Yorumlar
Haber Yazılımı