Haber Detayı
02 Mart 2015 - Pazartesi 15:46
 
Davutoğlu: İç güvenlik tasarısı sürece engel değil
SİYASET Haberi
Davutoğlu: İç güvenlik tasarısı sürece engel değil

Başbakan Ahmet Davutoğlu, Öcalan’ın “Silahsızlanma” çağrısı sonrası Mecliste görüşülen İç Güvenlik Paketi’nde değişiklik olabileceği yönündeki açıklamalara cevap vererek, “İç güvenlik reformu, alınan tedbirdir, Çözüm sürecinin önünü açacak bir tedbirdir Onu engelleyen bir şart da değildir” ifadelerini kullandı.

Yurtdışı gezisi nedeniyle AK Parti Grup Toplantısı bugün yapan Başbakan Ahmet Davutoğlu, Çözüm süreci ve İç Güvenlik Paketi hakkında konuştu. Davutoğlu, “Biz haziran 2014’te çözüm sürecini yasalaştırdık. Yaptığımız ilk çalışma çözüm süreci yasasına dayalı olarak kurumları oluşturmak oldu. En geç 15 günde bir çözüm süreci kurulunu toplayarak durumu değerlendirdik. 6-7 Ekim Kobani olayları tamda yeni bir ümit ortaya çıktığında yapılan provokasyondur. İç güvenlik reformu, alınan tedbirdir, Çözüm sürecinin önünü açacak bir tedbirdir. Kimsenin şehirleri sokakları kaosa dönüştürerek kardeşlik projesini sabote etmesini engelleyecek bir yasa tasarısıdır. Onu engelleyen bir şart da değildir. Bir taraftan özgürlüklerin korumasıyla kamu düzeni demeye devam edeceğiz, diğer taraftan da cumartesi yapılan açıklamanın özü olan silahsızlanmayı demokratik siyaseti savunmaya devam edeceğiz. 28 Şubat'ın son kalıcı izleri de siliniyor. Dikkat ediniz, 28 Şubat'ta tanklar Sincan'da yürümüşlerdi; 27 Mayıs'ı, 12 Mart'ı, 12 Eylül'ü hatırlatırcasına. 28 Şubat'ın bu seneki yıldönümünden birkaç gün önce bu sefer Türk Silahlı Kuvvetleri'nin kudretinin timsali olan tanklar, Suriye'de Süleyman Şah'ın kutsal emanetini korumak üzere yürüdü” diye konuştu.

“Hiçbir Taviz Vermeyeceğiz”

Kamu Güvenliği konusunda taviz vermeyeceklerini belirten Davutoğlu, “Adım adım her türlü yasağı kaldırdık. Terörden zarar görenlere her türlü desteği sağladık. Çözüm sürecinde yeni bir dönem başladı. Çözüm sürecinde uygulamaları takip edeceğiz. HDP’ye seslenerek söylüyorum, kimin ne derdi varsa tartışacağı yer TBMM’dir. Kimin ne derdi varsa başvuracağı makam silah değil millettir, terör değil halktır, savaş değil barıştır. Demokratik yolla getirilebilecek her hususu tartışırız ama 2013'te olduğu gibi yine eğer silahları bırak çağrısının ardından oyalama başlar, silahlar başka şekillerde gündeme getirilmeye kalkılırsa, şimdiden buradan sesleniyorum; kamu düzeni söz konusu olduğunda hiçbir taviz vermeyeceğimizin de herkes tarafından bilinmesi lazım. Bugünün hakkını herkes vermek zorundadır. AK Parti başından beri ilkeli davrandı. Devletin birliğini, dirliğini, beraberliğini ve istikbalini hiçbir zaman tartışma konusu yapmadı. Tek vatan, tek devlet, tek bayrak, tek millet demeye devam etti” dedi.

Selamlaşma Kampanyası Başlatıyorum”

Davutoğlu birlik çağrısı yaparak, “Selamlaşma kampanyası başlatıyorum. Türkiye'de herkes birbiriyle selamlaşsın ve seçime, 7 Haziran sandığına giderken, kim hangi partiye oy verirse versin, herkes el ele barış için yürüdüğünün bilincinde olsun” şeklinde konuştu.

Engelli vatandaşlarımızdan kendi  işlerini kuranlara 36 bin Türk Lirası'na kadar hibe vermeyi kararlaştırdık. Yine 250 milyon fidan dikme kampanyası başlatıyoruz. Bunun için de İŞKUR bünyesine altı ay fidan dikme ve bakım için 120 bin vatandaşımızı istihdam edeceğiz.

“Muhalefete sesleniyorum”

Muhalefet Partilerinin tutumunu eleştiren Davutoğlu şunları söyledi, “Şimdi diğer partiler içinde bir sınav günüdür. Cumartesiden beri takip ediyoruz. CHP, silahları bırakma çağrısı karşısında önce olumlu mesajlar verdiler, ama hala kararlı duruşları yok. Buradan Kılıçdaroğlu’na sesleniyorum, gün o gündür. Kapsamlı bir muhasebe yapınız ve bu sürece sahip çıkınız. Ülkenin geleceği söz konusu olduğunda, AK Parti’nin başarısızlığı üzerine bir siyaset inşa etmeye kalkmayın. Bu sürece destek verirseniz halkın karşısına çıkacak yüz bulursunuz. Baltalarsanız, ne oy verir ne destek verir ne de yüzünüze bakar.

MHP’ye ve Sayın Bahçeli’ye sesleniyorum. Son iki gün içinde çok ağır ithamlarla ifadeler kullandılar. Sayın Bahçeli, ülkenin milli birliği ancak ve ancak ortak aidiyet bilinciyle oluşur. AK Parti’nin tek hedefi milletin bütün fertleri arasında aidiyet bilincini güçlendirmektir. Şehitlerimiz üzerinden siyaset geliştirmeye kalkar, istismar dilini kullanırsanız kaybedersiniz.

Kaynak: Editör:
Etiketler: arsiv
Yorumlar
Haber Yazılımı