Haber Detayı
02 Mart 2015 - Pazartesi 19:48
 
Baransu’ya Balyoz darbesi
GÜNDEM Haberi
Baransu’ya Balyoz darbesi

Gazeteci Mehmet Baransu, "Balyoz" planı davasında yargılanan bazı sanıklara ''kumpas'' kurulduğu iddiasına ilişkin yürütülen soruşturma kapsamında tutuklandı.

Baransu'nun Eyüp'teki evine önceki gün (1 Mart) sabah saat 11.00 sıralarında gelen polis ekipleri saat 21.00'e kadar arama yapmış, Mehmet Baransu gözaltına alınmıştı. Baransu, bu sırada gazetecilere, "Arkadaşlar, siz siz olun, gazeteci olarak adliyeye belge teslim etmeyin. Adliyeye belge teslim ettim diye örgüt kurmaktan yargılanıyorum" dedi.   

Baransu, "Balyoz Planı" davasında yargılanan bazı sanıklara “kumpas” kurulduğu iddiasına ilişkin yürütülen soruşturmada, tutuklanması talebiyle mahkemeye sevk edilmesinin ardından tutuklandı. Baransu 2010 yılında Balyoz belgeleri olduğu iddia edilen evrakları valiz içinde savcılara teslim etmişti.

Mehmet Baransu Kimdir?

1977 yılında Ardahan'ın Göle ilçesinde doğdu. Ailesi ile birlikte Erzurum'a yerleşen Baransu, lise öğrenimini burada tamamladı.

Yükseköğrenimini ise İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik bölümünde yaptı.

Baransu mezuniyetinin ardından çeşitli gazete, dergi ve tv kanallarında çalıştı.

Yüksek lisansını Marmara Üniversitesi'nde yapan Baransu, tezini hazırlamak için Amerika Birleşik Devletleri'ne (ABD) gitti ve yaklaşık üç yıl burada kaldı.  2007 yılından itibaren Taraf gazetesinde çalışmaya başladı. Baransu, 2009 yılında Sedat Simavi Gazetecilik Ödülü'nü kazandı.

Baransu, Balyoz davasının açılmasına neden olan haberini de Taraf gazetesinde yayınladı. Mehmet Baransu Balyoz belgeleri olduğunu iddia ettiği evrakları valiz içinde savcılığa teslim etmiş, bu olay Türkiye gündemini uzun süre meşgul etmişti.

Kaynak: Editör:
Etiketler: arsiv
Yorumlar
Haber Yazılımı